назад

У грудні 2023 року Софія потрапила в ДТП.

Коли дівчина знаходилася в припаркованому авто, біля неї на великій швидкості промчав автомобіль та пошкодив дзеркало її автівки.  Винуватець ДТП не зупинився, тому Софія була вимушена їхати навздогін і зупиняти порушника. Під час зупинки він завдав шкоди ще одному авто.

Зупинити водія вдалося перехожим, які відібрали в нього ключ, щоб він не зміг покинути місце ДТП.

Винуватець ДТП був у стані алкогольного сп’яніння, поводив себе агресивно, лаявся, кидався на людей.

Після скоєння цього правопорушення, суд притягнув водія до адміністративної відповідальності за статтею 130 частини 1 Кодексу України про адміністративні правопорушення. До нього застосували адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 17 тис. грн та позбавлення права керування транспортними засобами на один рік.

На момент скоєння ДТП Софія була вагітною і зазнала душевних страждань та переживань, бо чоловік намагався наїхати на неї автомобілем, що становило загрозу здоров’ю жінки та її майбутній дитині.

Щоб відстояти свої порушені права, жінка звернулася до Житомирського бюро правничої допомоги. Як учасниця бойових дій вона має право на безоплатну вторинну правничу допомогу. Представляти її інтереси у суді доручили адвокатці, що співпрацює з системою надання БПД, Марині Мариніній.

Вона зібрала необхідні докази, підготувала та подала до суду позовну заяву про відшкодування моральної шкоди, завданої внаслідок ДТП.

У позові вказала на всі обставини справи та зауважила, що поведінка винуватця ДТП завдала значних душевних страждань, а сама дорожньо-транспортна пригода спричинила незручності, пов’язані з необхідністю ремонту пошкодженого автомобіля, судовими процесами та моральними втратами. Отож, враховуючи ці обставини, просили стягнути з відповідача по справі 100 тис. грн як компенсацію за моральну шкоду.

Суд, дослідив обставини справи, надані докази і покази свідків та задовольнив позовні вимоги частково. Зокрема постановив стягнути з чоловіка на користь Софії моральну шкоду в розмірі 5 000 грн.

Це рішення прийняте з урахуванням  характеру та обсягу страждань, немайнових втрат і виходячи із засад розумності, виваженості та справедливості.

Ця справа в Єдиному державному реєстрі судових рішень: № 295/10872/24.

Довідково. Відповідно до п. п. 3, 4, 9 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику в справах про відшкодування моральної (немайнової) шкоди» № 4 від 31.03.1995 р. зі змінами, судам роз`яснено, що під моральною шкодою слід розуміти втрати немайнового характеру внаслідок моральних чи фізичних страждань, або інших негативних явищ, заподіяних фізичній чи юридичній особі незаконними діями або бездіяльністю інших осіб. Відповідно до чинного законодавства моральна шкода може полягати, зокрема: у приниженні честі, гідності, престижу або ділової репутації, моральних переживаннях у зв`язку з ушкодженням здоров`я, у порушенні права власності (в тому числі інтелектуальної), прав, наданих споживачам, інших цивільних прав, у зв`язку з незаконним перебуванням під слідством і судом, у порушенні нормальних життєвих зв`язків через неможливість продовження активного громадського життя, порушенні стосунків з оточуючими людьми, при настанні інших негативних наслідків.

Розмір відшкодування моральної (немайнової) шкоди суд визначає в межах заявлених вимог, залежно від характеру заподіяних позивачеві моральних і фізичних страждань, з урахуванням в кожному конкретному випадку вини відповідача та інших обставин. Зокрема, враховується характер і тривалість страждань, стан здоров`я потерпілого, тяжкість завданої травми, наслідки тілесних ушкоджень, істотних вимушених змін у його життєвих та виробничих стосунках.