Пані Віра через окупацію Херсонщини була вимушена покинути свій дім і переїхати на Хмельниччину.
Після того, як жінці виповнилося 60 років, вона звернулася до територіального відділення Пенсійного фонду України із заявою про призначення пенсії за віком. Проте, через відсутність довідки про періоди роботи в колективно-пайовому сільськогосподарському підприємстві та порушення вимог Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників у записах її трудової, отримала відмову. Жінці не вистачило стажу, бо не зарахували кілька періодів її роботи та період догляду за дитиною до трирічного віку.
Щоб захистити свої порушені права і вийти на заслужений відпочинок, вона звернулася Старокостянтинівського бюро правничої допомоги.
Пані Віра має статус ВПО, а отже і право на безоплатну правничу допомогу.
Представляти її інтереси у суді уповноважили юристку Олену Шмагалову.
Вона надіслала запит до Державного архіву Херсонської області з проханням надати довідки про періоди роботи пані Віри, але отримала відмову. Адже до початку окупації Херсонської області російськими військами документи знаходилися на зберіганні в КУ «Трудовий архів Скадовського району». Наразі це тимчасово окупована територія і будь яких документів про підтвердження стажу роботи отримати неможливо.
Всі інші документи надали, та Пенсійний фонд до уваги їх не взяв.
Оскільки оформити пенсію за віком клієнтці в позасудовому порядку виявилося неможливим, юристка склала і подала до суду адміністративний позов про визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України, зобов`язання вчинити дії.
Суд розглянув справу та задовольнив позовні вимоги клієнтки у повному обсязі і зобов’язав Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зарахувати до страхового стажу всі періоди роботи, які внесенні до трудової книжки.
Тепер пані Віра зможе повторно подати документи на призначення пенсії за віком.
Ця справа в Єдиному державному реєстрі судових рішень: № 560/2419/24.
Довідоково. Відповідно Закону України «Про пенсійне забезпечення» основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 27 квітня 1993 року № 301 “Про трудові книжки працівників” відповідальність за організацію ведення обліку, зберігання і видачу трудових книжок покладається на керівника підприємства, установи, організації.
Отож, недотримання правил ведення трудової книжки може мати негативні наслідки саме для особи, яка допустила такі порушення, а не для особи, яка звернулася за пенсією, а отже, й не може впливати на її особисті права. Відтак недотримання роботодавцем усіх вимог при заповненні трудової книжки не може бути беззаперечною підставою для відмови у призначенні пенсії, чи неврахуванні відповідних періодів під час обрахунку страхового стажу, що впливає на її розмір.