21 лютого у світі відзначається Міжнародний день рідної мови. Мова – не лише засіб нашого спілкування, а й визначальний чинник ідентифікації українців як нації. Останнім часом зростає престиж української мови, отже посилюється національна свідомість українського народу, адже у народу немає більшого скарбу, ніж його мова. Вона охоплює усі сфери суспільного життя: це характер народу, його пам’ять, історія і духовна могутність. Турбота про рідну мову, любов і повага до неї має бути в центрі уваги кожної нації.
Який правовий статус української мови, особливості її функціонування та відповідальність з порушення законодавства стосовно її функціонування розповідають фахівці Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Полтавській області.
Стаття 10 Конституції України та стаття 1 Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної» визначають, що державною мовою в Україні є українська мова. Закон регулює функціонування і застосування української мови як державної у сферах суспільного життя на всій території України.
Згідно із законом українська мова домінує у таких сферах: у державному секторі та органах місцевого самоврядування; в громадських та інших організаціях; в науці та освіті; у медицині; на телебаченні та кіно; у сфері послуг; в медіа та інтернет-сайтах; у війську та силових структурах; у документообігу тощо.
Статус української мови як єдиної державної мови передбачає обов’язковість її використання на всій території України при здійсненні повноважень органами державної влади та органами місцевого самоврядування, а також в інших публічних сферах суспільного життя, які визначені Законом. Українська мова як єдина державна мова виконує функції мови міжетнічного спілкування, є гарантією захисту прав людини для кожного українського громадянина незалежно від його етнічного походження, а також є фактором єдності і національної безпеки України.
Згідно з вимогами статті 30 Закону мовою обслуговування споживачів в Україні є державна мова. Підприємства, установи та організації всіх форм власності, фізичні особи – підприємці, інші суб’єкти господарювання, що обслуговують споживачів, здійснюють обслуговування та надають інформацію про товари (послуги), у тому числі через інтернет-магазини та інтернет-каталоги, державною мовою. Інформація державною мовою може дублюватися іншими мовами. На прохання клієнта його персональне обслуговування може здійснюватися також іншою мовою, прийнятною для сторін.
Законом передбачено, що кожен громадянин України зобов’язаний володіти державною мовою. Для цього держава забезпечує кожному громадянинові України можливості для опанування державної мови через систему закладів дошкільної, повної загальної середньої, позашкільної, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти, освіти дорослих, а також через підтримку неформальної та інформальної освіти, спрямованої на вивчення державної мови.
У свою чергу особа, яка має намір набути громадянство України, зобов’язана засвідчити відповідний рівень володіння державною мовою.
ВАЖЛИВО! У свою чергу особи, які претендують на посаду в органах державної влади або місцевого самоврядування, повинні складати іспит на рівень володіння українською мовою відповідно до стандартів, розроблених Національною комісією зі стандартів державної мови. Рівень володіння державною мовою засвідчується відповідним державним сертифікатом. Якщо особа сама хоче отримати такий сертифікат та скласти іспит, то може це зробити безоплатно раз на 4 місяці. Така можливість є в усіх громадян України. Дія сертифікату на рівень володіння мовою буде безстрокова, але якщо претендент з першого разу не складе іспиту, у нього буде час підготуватися і перескласти.
Якщо ж особа вже працює, виконує свої обов’язки та не йде на конкурс, не має призначення, не піднімається кар’єрною драбиною, вона не повинна складати іспит.
Депутати місцевих рад, місцевого самоврядування, офіцери-контрактники, рядові, сержанти, старшини правоохоронних органів, адвокати, нотаріуси, педагоги, науковці та медпрацівники можуть засвідчити рівень володіння державною мовою освітнім документом, за умови, що українська мова була прослухана в обсязі більше, ніж 500 годин.
Важливим моментом передбаченим Законом України «Про забезпечення функціонування української мови як державної» є те, що друковані засоби масової інформації можуть видаватися іншими, ніж державна, мовами за умови, що одночасно з відповідним тиражем видання іноземною мовою видається тираж цього видання державною мовою. Усі мовні версії повинні видаватися під однаковою назвою, відповідати одна одній за змістом, обсягом та способом друку, а їх випуски повинні мати однакову нумерацію порядкових номерів і видаватися в один день. Розповсюджувати за передоплатою ЗМІ іноземною мовою можна у випадку, коли у читачів є можливість підписатися на такий саме україномовний тираж. А в кожному місці, де розповсюджують дурковану пресу в Україні, частка ЗМІ державною мовою має становити не менше 50%. Проте, норми закону не поширюються на друковані видання, які видаються винятково кримськотатарською мовою, іншими мовами корінних народів України, англійською чи іншою офіційною мовою ЄС. Під ці винятки не підпадає російська мова!
Що стосується медіа ринку, то телерадіоорганізації здійснюють мовлення державною мовою. Обов’язковий (мінімальний) обсяг мовлення державною мовою для телерадіоорганізацій окремих категорій встановлюється Законом України “Про телебачення і радіомовлення”. У статті 9 вищезазначеного Закону визначено, що загальному обсязі мовлення кожної телерадіоорганізації не менше 50 відсотків має становити національний аудіовізуальний продукт. Телерадіоорганізації при здійсненні радіомовлення повинні забезпечувати частку пісень (словесно-музичних творів) державною мовою в обсязі не менше 35 відсотків загального обсягу пісень, поширених протягом доби, а також не менше 35 відсотків загального обсягу пісень, поширених у кожному проміжку часу між 07.00 та 14.00 і між 15.00 та 22.00.
З метою сприяння функціонуванню української мови як державної у сферах суспільного життя на всій території України діє Уповноважений із захисту державної мови, основними завданнями якого є захист української мови як державної та захист права громадян України на отримання державною мовою інформації та послуг у сферах суспільного життя на всій території України і усунення перешкод та обмежень у користуванні державною мовою. Уповноважений із захисту державної мови здійснює державний контроль за застосуванням державної мови у випадку надходження скарги, а також за власною ініціативою.
У разі порушення суб’єктом господарювання, що провадить господарську діяльність на території України, вимог щодо функціонування української мови, Уповноважений, його представник складає акт про результати здійснення контролю за застосуванням державної мови, оголошує такому суб’єкту попередження та вимогу усунути порушення протягом 30 днів від дати складення акта, про що зазначається в акті.
У разі повторного протягом року порушення вимог Закону, Уповноважений, його представник складає протокол.
Що стосується відповідальності за порушенням вимог Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної», то статтею 188–52 Кодексу України про адміністративні правопорушення України передбачено, що порушення вимог Закону України “Про забезпечення функціонування української мови як державної” щодо застосування державної мови під час засідань, заходів, зустрічей і робочого спілкування, в актах, діловодстві та документообігу в органах державної влади, органах влади Автономної Республіки Крим і органах місцевого самоврядування, на державних і комунальних підприємствах, в установах та організаціях, інших суб’єктах господарювання державної і комунальної форми власності, у судочинстві та діловодстві у судах України, в органах правопорядку, розвідувальних органах, державних органах спеціального призначення з правоохоронними функціями, на державному кордоні України, у процесі виборів та референдумів, у міжнародних договорах України тягнуть за собою накладення штрафу від 3 400 грн. до 6 800 грн. або попередження, якщо порушення вчинене вперше.
Порушення вимог Закону України “Про забезпечення функціонування української мови як державної” щодо застосування державної мови у сфері освіти, науки, культури, книговидання, у користувацьких інтерфейсах комп’ютерних програм та веб-сайтів, у сфері інформації для загального ознайомлення, публічних заходів, технічної і проектної документації, реклами, охорони здоров’я, спорту, телекомунікацій та поштового зв’язку, транспорту тягнуть за собою накладення штрафу від 3 400 грн. до 5 100 грн. або попередження, якщо порушення вчинене вперше.
Порушення вимог Закону України “Про забезпечення функціонування української мови як державної” щодо застосування державної мови друкованими засобами масової інформації тягнуть за собою накладення штрафу від 6 800 грн до 8 500 грн. або попередження, якщо порушення вчинене вперше.
Повторне протягом року вчинення вищезазначених порушень з числа зазначених у частинах першій – четвертій цієї статті, за яке особу вже було піддано адміністративному стягненню тягне за собою накладення штрафу від 8 500 грн. – 11 900 грн.
Повторне невиконання законних вимог Уповноваженого із захисту державної мови під час здійснення ним державного контролю за застосуванням державної мови тягне за собою накладення штрафу на посадових осіб від 1 700 грн. та 3 400 грн.
Інші, порушення Закону України “Про забезпечення функціонування української мови як державної” щодо порядку застосування державної мови тягнуть за собою накладення штрафу від 3 400 грн. 5 100 грн., якщо порушення вчинене вперше.
Якщо Ви вважаєте, що Ваші права на отримання послуг та інформації державною мовою порушуються, звертайтеся Уповноваженого із захисту державної мови.
На сайті mova-ombudsman.gov.ua є зручна форма, де Ви можете подати інформацію, прикріпити фотофіксацію, аудіо чи відео та кожна скарга буде належним чином розглянута. Адреса для листування: 01001, м. Київ, провулок Музейний, 12, телефон: +38 (044) 256-60-84. Телефонна лінія для надання додаткової інформації та консультацій: +38 (044) 293-11-79. Для звернення громадян: lyst@mova-ombudsman.gov.ua
Нагадуємо, що отримати безоплатну правову допомогу та захистити свої права Ви зможете звернувшись до фахівців системи безоплатної правової допомоги.
Полтавський місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги знаходиться за адресою: м. Полтава, вул. Європейська, 37/40, тел. (0532) 56-02-88.
Кременчуцький місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги знаходиться за адресою: м. Кременчук, вул. Небесної сотні, 54, тел. (0536) 75- 75- 20
Лубенський місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги знаходиться за адресою: м. Лубни, вул. Монастирська 17, тел. (05361) 77-479.
Регіональний центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Полтавській області працює за адресою: м. Полтава, вул. Європейська, 37/40.
Цілодобово функціонує єдиний телефонний номер системи безоплатної правової допомоги – 0 800 213 103.