назад

Проблема перекладу: через по-різному вказані прізвища, доводити родинний зв’язок довелось в суді

У 2008 році двоюрідний брат Галини був визнаний недієздатним. Відтоді жінка стала його опікуном і доглядала брата до самої його смерті. 

Жили вони у квартирі, яка належала їм у рівних частинах. Інших родичів в брата не було, тож Галина звернулась до нотаріуса, щоб оформити спадщину на половину квартири. Але нотаріус у видачі свідоцтва про право на спадщину відмовив – через відсутність документів, що підтверджують родинний зв’язок між Галиною та її двоюрідним братом.

Щоб розібратися в проблемі та знайти її вирішення, Галина звернулась до Краматорського бюро правничої допомоги. Допомогти взявся юрист бюро Павло Дейнека.

З’ясувалося, що під час перекладу прізвища матері Галини з російської мови українською було допущене різночитання, тож у свідоцтві про одруження та її паспорті прізвище було вказано по-різному. Відповідно надалі це переривало ланцюг доказів на підтвердження родинного зв’язку між матір’ю Галини та її рідною сестрою, яка є матір’ю померлого.

«Аналогічні питання виникають доволі часто, адже після розпаду СРСР не було встановлено загальних правил перекладу українською прізвищ, імен та по батькові з російської мови, якою тоді зазвичай видавались документи. Отже, інколи навіть членам однієї сім’ї прізвища були перекладені по-різному», – коментує Павло Дейнека. 

Зважаючи на обставини справи, єдиним варіантом в ситуації Галини було звернутися до суду для встановлення родинних відносин між нею та її покійним братом.

Галина має низький дохід – середньомісячний дохід не перевищує двох розмірів прожиткового мінімуму, тож має право на безоплатну допомогу зі зверненням до суду.

Юрист підготував до суду заяву, в якому зокрема зауважив на наявність рішення суду, яким померлий був визнаний недієздатним і Галина призначена його опікуном. Оскільки в цьому рішенні суд встановив і той факт, що підопічний є двоюрідним братом опікуна.

Суд заяву задовольнив – встановив факт родинних відносин між Галиною та її покійним братом. Тепер жінкам зможе оформити спадщину на майно, що залишилось від брата.

Ця справа в Єдиному державному реєстрі судових рішень: №175/8157/24