назад

Призначення та особливості стягнення аліментів під час воєнного стану

Війна в Україні вплинула на усі сфери життя громадян і не оминула жодної категорії населення. Як у мирний час, так і особливо у нинішніх реаліях, діти потребують особливої уваги та турботи, додаткових гарантій захисту їх прав та законних інтересів. Це стосується і аліментів –  коштів для утримання, які закон зобов’язує платити одного з батьків неповнолітньої дитини.

Детальніше – у роз’ясненні юристки Регіонального центру з надання БВПД у Чернівецькій області Ольги Волощук та волонтера БПД Кароліни Руснак.

Платник аліментів за своєю ініціативою може подати заяву за місцем роботи, місцем виплати пенсії, стипендії про відрахування аліментів на дитину з його заробітної плати, пенсії, стипендії у розмірі та на строк, які визначені у цій заяві або батьки мають право укласти договір про сплату аліментів на дитину, у якому визначити розмір та строки виплати.

У разі неможливості досягнення між батьками угоди про добровільне відрахування (сплату) одним з них аліментів, кошти на утримання дитини можуть бути присуджені за рішенням суду.

Суд визначає розмір аліментів у твердій грошовій сумі і (або) у частці від заробітку (доходу) платника аліментів з урахуванням обставин, зазначених у статті 182 Сімейного Кодексу  України, а саме:

стан здоров’я та матеріальне становище дитини;

стан здоров’я та матеріальне становище платника аліментів;

наявність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, дочки, сина;

наявність рухомого та нерухомого майна, грошових коштів;

наявність на праві власності, володіння та/або користування у платника аліментів майна та майнових прав, у тому числі рухомого та нерухомого майна, грошових коштів, виключних прав на результати інтелектуальної діяльності, корпоративних прав;

доведені стягувачем аліментів витрати платника аліментів, у тому числі на придбання нерухомого або рухомого майна, сума яких перевищує десятикратний розмір прожиткового мінімуму для працездатної особи, якщо платником аліментів не доведено джерело походження коштів;

інші обставини, що мають істотне значення.

Законодавчо передбачений мінімальний гарантований розмір аліментів на одну дитину, який становить не менше, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та мінімальний рекомендований розмір аліментів на одну дитину – розмір прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.

З 1 липня 2022 року розмір прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років становить 2201 гривня, а для дітей віком від 6 до 18 років – 2744 гривні.

Аліменти стягуються з усіх видів заробітку і додаткової винагороди як за основною роботою, так і за роботою за сумісництвом, в тому числі з основної заробітної плати, усіх видів доплат і надбавок до заробітної плати; грошових і натуральних премій; оплати за надурочну роботу, за роботу в святкові, неробочі та вихідні дні; заробітної плати, що зберігається  під  час  відпустки,  а також  з  одержуваної  при звільненні компенсації за невикористану протягом кількох років відпустку; винагороди за загальні річні підсумки  роботи  підприємств та організацій та інших передбачених законодавством видів доходів.

З   військовослужбовців   Збройних  Сил   України,   інших
утворених  відповідно  до  законів  України  військових формувань,
Держспецзв’язку,  Держприкордонслужби, поліцейських, осіб рядового
і  начальницького  складу  органів і підрозділів внутрішніх справ,
Національного антикорупційного бюро, Державного бюро розслідувань,
БЕБ, служби цивільного захисту та Державної кримінально-виконавчої
служби,  співробітників Служби судової охорони утримання аліментів
провадиться  з  усіх  видів грошового забезпечення, крім грошового
забезпечення,  що  не має постійного характеру, та інших випадків,
передбачених законом.