назад

Призупинили трудові відносини, бо працювала в окупованому дитсадку: мають повернути 53 тис. грн за вимушений прогул

Наталя 32 роки пропрацювала помічником вихователя в дитячому садочку на Херсонщині. В лютому 2023 року жінка отримала наказ про призупинення з нею трудових відносин з жовтня 2022 року. 

Не погоджуючись з таким рішенням роботодавця, жінка звернулась до Одеського бюро правової допомоги № 4. 

Наталя переселенка – тому має право на всі види правничої допомоги від системи БПД. Представляти її інтереси доручили адвокатці Катерині Бориченко, яка співпрацює з системою БПД.

В усній бесіді Наталі сказали, що призупинили з нею трудовий договір, оскільки вона продовжувала працювати в садочку під час тимчасової окупації міста. Однак, як пояснила Катерина Бориченко, призупинення дії трудового договору не може бути прихованим покаранням.

Адвокатка підготувала позовну заяву до суду про скасування наказу про призупинення дії трудового договору та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу, що склала понад 52,7 тис. гривень.

«Майно закладу дошкільної освіти за період воєнного стану істотно не постраждало, дозволяє забезпечити роботу закладу і відповідно умови праці для працівників. Станом на дату призупинення трудового договору активні бойові дії не велися та не ведуться станом на дату звернення до суду. Крім того, нині заклад працює, його працівники отримують заробітну плату, а отже передумов для призупинення трудового договору з Наталею немає», –  зазначила в позові Катерина Борисенко.

Серед доказів адвокат надала до суду відповідь з поліції, в якій йдеться про відсутність відомостей про притягнення пані Наталі до кримінальної відповідальності (в тому числі за той період, коли вона працювала у закладі, який тимчасово перебував під окупацією росії).

Суд повністю погодився з доводами адвокатки та задовольнив позов – скасував наказ про призупинення дії трудового договору з Наталею та стягнув з дитсадка  її середній заробіток за час вимушеного прогулу — майже 53 тис. гривень.

Ця справа в Єдиному державному реєстрі судових рішень: № 521/11542/23

Довідково. Відповідно до статті 13 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» від 15 березня 2022 року № 2136-IX призупинення дії трудового договору – це тимчасове припинення роботодавцем забезпечення працівника роботою і тимчасове припинення працівником виконання роботи за укладеним трудовим договором у зв’язку із збройною агресією проти України, що виключає можливість обох сторін трудових відносин виконувати обов’язки, передбачені трудовим договором.

Головна умова для призупинення дій трудового договору – абсолютна неможливість надання роботодавцем та виконання працівником відповідної роботи. І ці дві умови мають виконуватись одночасно.