Анатолій — ліквідатор наслідків аварії на ЧАЕС, ветеран війни та має інвалідність І групи. Він звернувся до Добровеличківського бюро правничої допомоги, щоб домогтися перерахунку пенсії по інвалідності, що настала внаслідок Чорнобильської катастрофи.
«Я знаю, що маю право на пенсію не менше 10 мінімальних пенсій за віком, але насправді нараховують значно менше. Тож я звернувся до Пенсійного фонду з проханням перерахувати пенсію. Однак мені відмовили, мовляв, закон не передбачає таких виплат для чорнобильців», — розповідає Анатолій.
Юристка бюро Леся Мельниченко ознайомилася з обставинами справи, проаналізувала законодавство, судову практику і дійшла до висновку: чоловік дійсно має право на пенсію у розмірі не менше десяти мінімальних пенсій за віком.
Річ у тім, що відповідно до статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у редакції 1996 року, мінімальний розмір пенсії має становити:
- для I групи інвалідності — 10 мінімальних пенсій за віком;
- для II групи — 8 мінімальних пенсій за віком;
- для III групи — 6 мінімальних пенсій за віком.
Згодом ці норми були зменшені постановою Кабінету Міністрів України та новими редакціями Закону. Проте Конституційний Суд України у 2021 та 2024 роках визнав ці зміни неконституційними, зазначивши, що держава не має права знижувати соціальні гарантії, передбачені законодавством, особам, які постраждали від аварії на ЧАЕС.
«У випадку Анатолія потрібно було звертатися до суду, щоб визнати протиправними дії Пенсійного фонду щодо відмови у перерахунку пенсії, а також зобов’язати здійснити перерахунок за минулі роки та надалі виплачувати пенсію у належному розмірі», — коментує Леся Мельниченко.
Анатолій, як ветеран війни, має право на безоплатну допомогу зі зверненням до суду.
Юристка підготувала позовну заяву до суду, в якій зокрема просила здійснити перерахунок пенсії по інвалідності та провести відповідні виплати з урахуванням раніше виплачених сум за попередні роки, а саме:
- з 01 липня 2021 року по 27 травня 2024 року — у розмірі не менше 8 мінімальних пенсій за віком, оскільки на той час Анатолій мав II групу інвалідності;
- за період з 28 травня 2024 року — у розмірі 10 мінімальних пенсій за віком, адже з цього часу чоловікові встановили І групу інвалідності.
Під час розгляду справи, суд встановив, що Анатолій пропустив строк звернення до суду з позовними вимогами за період з 01 липня 2021 року по 10 березня 2024 року.
Тож суд позов задовольнив частково. Визнав дії Пенсійного фонду протиправними й зобов’язав здійснити перерахунок пенсії та провести відповідні виплати з урахуванням раніше виплачених сум за період:
- з 11 березня 2024 року по 13 травня 2024 — у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком;
- з 14 травня 2024 року — 10 мінімальних пенсій за віком.
Це рішення залишив у силі й апеляційний суд.
Ця справа в Єдиному державному реєстрі судових рішень: № 340/6054/24