До Берегівського бюро правової допомоги звернулася пані Олена Д. для отримання консультації та роз’яснень щодо розірвання шлюбу в умовах воєнного стану та у випадку, коли у подружжя є спільна неповнолітна дитина.
Жінці було роз’яснено, що дане питання регулюється такими нормативно-правовими актами, як: Сімейний кодекс України, Цивільній процесуальний кодекс України, Закон України “Про державну реєстрацію актів цивільного стану”, Закон України “Про судовий збір”, Наказ Міністерства юстиції України від 18 жовтня 2000 року № 52/2 “Про затвердження Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні”, Постанова Пленуму Верховного Суду України від 21 грудня 2007 року № 11 “Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про право на шлюб, розірвання шлюбу, визнання його недійсним та поділ спільного майна подружжя”.
Шлюб припиняється внаслідок його розірвання:
- за спільною заявою подружжя або одного з них (статті 106, 107 Сімейного кодексу України (далі – СК України);
- за спільною заявою подружжя (або за позовом одного з подружжя) на підставі рішення суду ( статті 109, 110 СК України).
Воєнний стан не є перешкодою для розлучення, то ж розірвати шлюб можна, як і раніше, лише через органи державної реєстрації актів цивільного стану (ДРАЦС) та суд.
У випадку, коли подружжя має неповнолітніх дітей, або один з подружжя заперечує проти розірвання шлюбу, шлюб може бути розірваний виключно у судовому порядку.
Пані Олена має в шлюбі неповнолітню дитину, тому шлюб може бути розірваний лише у судовому порядку.
Справи про розірвання шлюбу розглядаються районними, районними у містах, міськими та міськрайонними судами в порядку позовного провадження. Позови про розірвання шлюбу можуть пред’являтися за зареєстрованим місцем проживання чи перебування позивача також у разі, якщо на його утриманні є малолітні або неповнолітні діти або якщо він не може за станом здоров’я чи з інших поважних причин виїхати до місця проживання відповідача.
За домовленістю подружжя справа може розглядатися за зареєстрованим місцем проживання чи перебування будь-кого з них.
У тих регіонах держави, де йдуть активні бойові дії та суди тимчасово не можуть працювати, Верховний Суд змінив їхню територіальну підсудність шляхом приєднання розгляду справ цих судів до інших судів, які знаходяться в безпечних регіонах держави.
За подання позовної заяви про розірвання шлюбу сплачується судовий збір у розмірі 0,4 розміру прожиткового мінімуму на одну працездатну особу станом на 1.01.2022 року – 992.40 грн., крім випадків, коли особа звільнена від сплати судового збору.
У разі розірвання шлюбу судом, шлюб припиняється у день набрання чинності рішенням суду про розірвання шлюбу. Якщо розірвання шлюбу здійснюється через суд, свідоцтво про розірвання шлюбу не видається.
Консультацію підготував: головний юрист Берегівського бюро правової допомоги Павло Першель