Костянтин – внутрішній переселенець. Після артилерійського обстрілу рідного міста була зруйнована його квартира. Разом з родиною він виїхав Вугледара та оселився на Хмельниччині.
Під час спішної евакуації він втратив оригінал договору купівлі-продажу квартири.
Оскільки немає оригіналу правовстановлюючого документа на квартиру, він не може претендувати на отримання грошової компенсації за втрачене майно внаслідок військової агресії Росії проти України.
Щоб отримати дублікат договору купівлі-продажу квартири, Костянтин звернувся до Донецького обласного державного нотаріального архіву, який наразі знаходиться в Покровську.
У відповідь йому повідомили, що документи Вугледарської державної нотаріальної контори з 1992-2001 роки були передані на зберігання в Донецький обласний державний нотаріальний архів, але видати дублікат договору неможливо, оскільки всі документи, прийняті на зберігання, залишилися в архівосховищах нотаріального архіву в Донецьку, який знаходиться на тимчасово окупованій території України, і доступу до них немає.
Отож, вирішити цю проблему можна лише в судовому порядку.
Костянтин звернувся до Старокостянтинівського бюро правничої допомоги, що на Хмельниччині.
Саме статус ВПО дає чоловіку право на безоплатну допомогу із зверненням до суду.
Представляти його інтереси під час судового розгляду справи доручили адвокату, що надає безоплатну вторинну правничу допомогу, Олегу Прокоф’єву.
Адвокат підготував та подав до суду позовну заяву про визнання права власності на квартиру у зв’язку із втратою правовстановлюючих документів.
До заяви надав копію договору купівлі-продажу, довідку КП «БТІ» про реєстраційне посвідчення на квартиру, технічний паспорт на квартиру.
А позовні вимоги аргументував нормами чинного законодавства*.
Дослідивши обставини справи та надані докази, суд задовольнив позовні вимоги клієнта системи БПД та визнав за ним право власності на квартиру.
Тепер Костянтин зможе отримати грошову компенсацію за втрачене майно внаслідок військової агресії Росії проти України.
Ця справа в Єдиному державному реєстрі судових рішень: № 204/5502/23.
*Так, відповідно до ч. 1 ст. 392 Цивільного кодексу України власник майна може пред’явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Відповідно до ч. 1 ст. 321 ЦК України, право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.
А ст. 77 Цивільного процесуального кодексу України, встановлено, що письмовими доказами є будь-які документи, акти, довідки, листування службового або особистого характеру або витяги з них, що містять відомості про обставини, які мають значення для справи.