До Луцького місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги звернулась пані Галина, яка працює у вищому навчальному закладі, керівництво якого зобов’язує викладачів залишатися в укритті з неповнолітніми студентами, навіть після закінчення робочого часу. Клієнтка поцікавилась питанням, чи зобов’язана вона діяти відповідно до вказівок керівництва.
Тож, розібралась у ситуації та консультує головний юрист відділу безоплатної правової допомоги Луцького місцевого центру Зоряна Світлицька.
Відповідно до ч. 1 ст. 14 Закону України «Про охорону праці» працівник зобов’язаний:
– дбати про особисту безпеку і здоров’я, а також про безпеку і здоров’я оточуючих людей в процесі виконання будь-яких робіт чи під час перебування на території підприємства;
– знати і виконувати вимоги нормативно-правових актів з охорони праці, правила поводження з машинами, механізмами, устаткуванням та іншими засобами виробництва, користуватися засобами колективного та індивідуального захисту.
Листом ДСНС від 14.06.2022 № 03-1870/162-2 «Про організацію укриття працівників та дітей у закладах освіти» надано рекомендації щодо організації укриття в об’єктах фонду захисних споруд цивільного захисту персоналу та дітей (учнів, студентів) закладів освіти, за якими згідно з нормами Кодексу цивільного захисту України та Порядку створення, утримання фонду захисних споруд цивільного захисту та ведення його обліку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10.03.2017 №138, забезпечення працівників та дітей (учнів, студентів) закладів освіти засобами колективного захисту (об’єктами фонду захисних споруд) належить до повноважень керівників таких закладів.
Відповідно до абз. 3 ч. 2 статті 54 Закону України «Про освіту» педагогічні працівники зобов’язані дбати про фізичне і психічне здоров’я здобувачів освіти.
Відповідно до абз. 1 п. 6 розділу IV Положення про організацію роботи з охорони праці та безпеки життєдіяльності учасників освітнього процесу в установах і закладах освіти, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 26.12.2017 № 1669 викладач, учитель, класовод, куратор групи, класний керівник, вихователь є відповідальним за збереження життя і здоров’я здобувачів освіти під час освітнього процесу.
Таким чином, працівник під час виконання своїх трудових обов’язків зобов’язаний дбати про свою власну безпеку, зокрема, користуватися засобами колективного захисту, яким є укриття. На педагогічних працівників додатково покладено обов’язок дбати про фізичне здоров’я здобувачів освіти.
Відповідно до п.п. 15, 16 Порядку заповнення та перебування в спорудах фонду захисних споруд цивільного захисту, затвердженого наказом МВС України від 09.07.2018 №579, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 30 липня 2018 р. за № 879/32331, вихід із споруди здійснюється в разі надходження інформації про відсутність небезпеки (після уточнення обстановки в районі споруди), а також у випадках вимушеної евакуації в порядку, встановленому командиром (відповідальною особою).
Вимушена евакуація зі споруди фонду захисних споруд проводиться в разі:
1) пошкодження споруди, що виключає подальше перебування в ній осіб, які укриваються;
2) затоплення споруди;
3) пожежі в споруді та утворення в ній небезпечних концентрацій шкідливих газів;
4) досягнення граничних параметрів внутрішнього повітряного середовища.
Таким чином, з аналізу зазначених норм вбачається, що перейшовши в укриття під час навчального процесу, навіть після його закінчення, особа зобов’язана залишатися в укритті як засобі колективного захисту, крім випадків вимушеної евакуації.
Разом з тим, частини 2, 3 ст. 6 Закону України «Про охорону праці» визначають, що працівник має право відмовитися від дорученої роботи, якщо створилася виробнича ситуація, небезпечна для його життя чи здоров’я або для людей, які його оточують, або для виробничого середовища чи довкілля. Він зобов’язаний негайно повідомити про це безпосереднього керівника або роботодавця.
Отже, працівник має право покинути укриття в навчальному закладі, якщо перебування у ньому не забезпечує його безпеку під час робочого процесу.