назад

Сплачуєте аліменти, однак не впевнені, що отримувач використовує їх в інтересах дитини? На допомогу прийде орган опіки та піклування

Нерідкими є випадки, коли платник аліментів добросовісно виконує свої аліментні зобов’язання, однак має обґрунтовані побоювання, що відповідні кошти витрачаються стягувачем для задоволення власних потреб, а не потреб дитини. В такому разі, за наявності сумнівів щодо цільового використання аліментів, платник має можливість звернутись до відповідних органів з метою перевірки цільового використання коштів. Як саме це зробити – розповідає головний юрист Ковельського бюро правової допомоги, Анна Капітан.

Хто саме і яким чином здійснює контроль за цільовим витрачанням аліментів?

Контроль за цільовим витрачанням аліментів здійснюють органи опіки та піклування шляхом проведення інспекційних відвідувань одержувача аліментів.

Кількість посадових осіб, що проводять інспекційне відвідування, не може бути меншою ніж дві особи.

Підстава проведення інспекційних відвідувань та які документи необхідно надати для проведення інспекційного відвідування?

Підставою проведення інспекційних відвідувань є заява платника аліментів (у довільній формі), яка подається до органу опіки та піклування за місцем проживання одержувача аліментів або до відповідної служби у справах дітей.

До заяви додаються:

  • розрахунок заборгованості зі сплати аліментів за останні 12 місяців (у випадку повторного впродовж року звернення платника аліментів подається розрахунок заборгованості зі сплати аліментів за період, що минув з дати проведення попереднього інспекційного відвідування);
  • відомості про місце проживання отримувача аліментів;
  • копії інших документів, що підтверджують сплату аліментів на дитину та їх розмір (у разі якщо аліменти на дитину сплачуються не за рішенням суду)

Важливо! Наявність заборгованості зі сплати аліментів є підставою для відмови платнику аліментів у проведенні інспекційного відвідування одержувача аліментів.

Строк проведення інспекційних відвідувань:

Інспекційне відвідування проводиться впродовж 30 календарних днів з дати надходження заяви платника аліментів.

Складення і направлення висновку за результатами інспекційного відвідування щодо цільового витрачання аліментів на дитину здійснюється протягом 5 робочих днів після проведення інспекційного відвідування

У ході проведення інспекційного відвідування орган опіки і піклування:

  1. Здійснює обстеження умов проживання дитини з метою визначення рівня задоволення її індивідуальних потреб. При цьому органом опіки та піклування береться до уваги розмір аліментів, що сплачуються на дитину. Так, у разі якщо розмір аліментів, що сплачується на дитину, не перевищує розміру двох прожиткових мінімумів для дитини відповідного віку, оцінюється рівень забезпечення базових потреб дитини, а саме: забезпечення харчуванням, необхідними ліками у разі потреби, одягом та взуттям відповідно до сезону, іграшками та іншими засобами для розвитку та навчання дитини відповідно до її віку.

Якщо ж розмір аліментів складає понад два прожиткових мінімуми для дитини відповідного віку (на кожну дитину), підтвердженням цільового використання аліментів на дитину можуть бути: наявність облаштованих відповідними меблями та речами місць для сну та відпочинку дитини; її розвитку та навчання; приміщень для прийняття їжі та санітарно-гігієнічних потреб; обладнання для занять спортом; музичних інструментів; відвідування дитиною навчальних курсів, гуртків та секцій; відкриття на ім’я дитини банківського рахунку; витрати на оздоровлення та лікування дитини, придбання засобів реабілітації тощо.

  1. Звертає увагу на зовнішній вигляд дитини, її загальний стан та самопочуття, інші ознаки, що можуть свідчити про неналежний рівень задоволення її індивідуальних потреб з урахуванням віку, статі, стану здоров’я, особливостей розвитку (хворобливий вигляд, невідповідність ваги та зросту віку дитини, занедбаність, відсутність продуктів харчування тощо);
  2. Проводить бесіду з дитиною з метою з’ясування рівня задоволення її індивідуальних потреб, зокрема у харчуванні, забезпеченні одягом, іншими речами та засобами, необхідними для її належного догляду та розвитку (якщо дитина досягла такого віку та рівня розвитку, що може висловити свою думку).

За результатами проведення інспекційних відвідувань орган опіки і піклування надає висновок щодо цільового витрачання аліментів на дитину.

У разі нецільового витрачання аліментів платник має право звернутись до суду з позовом про зменшення розміру аліментів або про внесення частини аліментів на особистий рахунок дитини у відділенні Державного ощадного банку України.

Що робити у випадку, якщо орган опіки і піклування не виявив обставин, які свідчать про нецільове використання аліментів?

Відповідно до ст. 19 Сімейного Кодексу України, звернення за захистом до органу опіки та піклування не позбавляє особу права на звернення до суду.

Тож, якщо платник аліментів не погоджується з висновком органу опіки і піклування, він має право звернутись до суду і навести свої аргументи щодо нецільового використання аліментів чи/та щодо необґрунтованості висновку органу опіки і піклування.