назад
27.12.22

Справа на півмільйона або як безоплатна правова допомога захистила інтереси клієнта у сфері земельних правовідносин

У  будь-якій ситуації не варто шукати привід опускати руки, тим більше, коли мова йде про «кровні» гроші. І ця історія яскравий тому приклад.

До Полтавського бюро правової допомоги №1 звернулася Світлана, яка розповіла, що є особою з інвалідністю другої групи з дитинства, у спадок від кожного з батьків отримала по земельному паю, які здала в оренду одному із фермерських господарств. Орендна плата була б невеличкою «прибавкою» до пенсії по інвалідності, яка є джерелом існування жінки та її сина. Проте «обіцяну» винагороду у вигляді орендної плати за користування цими земельними ділянками жінка не отримала  вже п’ятий рік поспіль. Договір їй обіцяли передати після підписання, але потім почали «відмовчуватися». Звертаючись до орендаря, жінка отримувала відповідь, що треба трохи потерпіти і їй обов’язково все виплатять, кожного разу обіцяли зробити це в найкоротший строк. Часто ходити до орендаря жінка не мала змоги, адже їй було складно пересуватися, а по телефону її постійно умовляли потерпіти, посилаючись на фінансові труднощі орендаря і складну обстановку у Державі. Жінка була довірливою, тому згоджувалася почекати і цим користувалися недобросовісні особи. На момент звернення заборгованість склала трохи більше чотирьохсот тисяч гривень.

Оскільки було підтверджено належність жінки до категорій осіб, що за законом мають право на безоплатну вторинну правову допомогу, представляти інтереси Клієнтки у даній справі було доручено фахівцю Полтавського бюро правової допомоги №1, адвокату Артемові Пархоменку.

«Беззаперечними доказами було доведено факт того, що фермерське господарство користувалося земельними ділянками Клієнтки. За допомогою прав, що надані адвокату, вдалося здобути і договори оренди, яких хоча і не було у моєї Клієнтки, проте вони були укладеними. Тож для звернення до суду ми мали належну доказову базу, яка давала нам привід оптимістично думати про перспективи. До того ж, разом із належною орендною платою, ми ставили питання і про стягнення штрафних санкцій за несвоєчасне виконання зобов’язань та індексування належних до виплати сум», – розповів юрист.

Працюючи над даною справою, фахівець склав ряд процесуальних документів, спрямованих на збирання доказів по даній справі. Отримані докази стали підґрунтям для складання позовної заяви, у якій, з посиланням на докази, викладено фактичні обставини справи, аргументовано позовні вимоги нормами діючого законодавства України та практикою суду касаційної інстанції. Також юрист, у відповідності до норм діючого законодавства, провів розрахунок штрафних санкцій за прострочення виконання зобов’язання, які також підлягали стягненню та склали близько дев’яноста тисяч гривень. Вже після подання позову до суду, отримавши позовну заяву, керівництво фермерського господарства та їх юристи почали ініціювати «мирне» врегулювання спору та погашати заборгованість по орендній платі. Після першого судового засідання заборгованість була погашена повністю в надії, що це стане підставою для відмови у позові і звільнення фермерського господарства від пені за несвоєчасний розрахунок. Однак, заручившись довірою Клієнтки, позиція представника позивача була принциповою і під час виступів у суді юрист підтримав доводи позовної заяви, акцентував увагу суду на обставинах, які підтверджують факт несвоєчасного виконання зобов’язання та норми законодавства, які встановлюють за це відповідальність у вигляді пені, трьох відсотків річних та втрат, які зазнала сторона у зв’язку із інфляцією грошової одиниці.

Вивчивши докази, надані сторонами, заслухавши останніх, місцевий суд частково задовольнив позов, адже хоч заборгованість по орендній платі була повністю погашена під час судового розгляду, та все ж було стягнуто штрафні санкції за неналежне виконання зобов’язань, які загалом склали близько дев’яноста тисяч гривень.

«У ході судового розгляду було зібрано немало доказів, проаналізовано законодавство і судову практику, завдяки чому виступаючи у суді вдалося довести, що мало місце неналежне і несвоєчасне виконання зобов’язання, із яким закон пов’язує цивільно-правову відповідальність», – підсумував Артем Пархоменко.

Таким чином, завдяки діям фахівця безоплатної правової допомоги захищено майнові права Клієнтки у сфері земельних правовідносин, адже у ході судового розгляду погашено заборгованість по орендній платі у розмірі більш як чотириста тисяч гривень, а також стягнуто на користь Клієнтки близько дев’яноста тисяч гривень у якості відшкодування за несвоєчасне виконання зобов’язань перед нею. Нагадаємо, що система безоплатної правової допомоги бере участь у реалізації проєкту «Програма «Прискорення приватних інвестицій у сільське господарство», яка охопила надання цьому клієнту професійної правничої допомоги.

Як же захистити свої права у випадку виникнення подібних спірних ситуацій, про це розповідають юристи бюро правової допомоги Полтавщини.

«Найперше, варто зауважити, що найчастіше ситуації не є безвихідними, незважаючи на те, що людина вважає її саме такою. Якщо ж особа прийняла рішення змиритися — це її право. Правник зможе допомогти розробити певний порядок дій для досягнення бажаного результату, а не приймаючи всі рішення за Клієнта «витягти його з ями». Звертатися до фахівця треба лише тоді коли Ви самі бажаєте собі допомогти і твердо вирішили не миритися із несправедливістю. Лише в цьому разі юрист стане Вам у нагоді, порадивши і втілюючи в життя разом із Вами узгоджений алгоритм дій, досягнути наміченого результату. На сьогодні держава зробила фактично все, щоб кожен, хто потребує правничої допомоги мав усі можливості її отримати. Звідси і порада: якщо Ви вважаєте свої права порушеними — зверніться за консультацією до професіонала якому довіряєте і який роз’яснить Вам усі можливі варіанти дій у певній ситуації і допоможе реалізувати бажаний для Вас задля досягнення омріяного результату.» – консультує юрист Полтавського бюро правової допомоги, адвокат Артем Пархоменко.

Отож доречно нагадати, що у випадку наявності невирішених правових питань, отримати правову допомогу має можливість кожен, звернувшись до сектору «Полтавське бюро правової допомоги №1» Полтавського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги, за адресою: місто Полтава, вулиця Європейська, 37/40, телефон (0532) 56-02-88, де кваліфіковані фахівці бюро охоче та безкоштовно нададуть Вам необхідні роз’яснення та допомогу.

Посилання на Єдиний державний реєстр судових рішень  https://reyestr.court.gov.ua/Review/107943100