назад

Стягнення аліментів під час воєнного стану: що змінилося

Батьки, які проживають окремо від своїх дітей, зобов’язані їх утримувати. І навіть війна – не привід забути про сплату аліментів. Втім є певні особливості на період дії на території України воєнного стану. Які саме розповідає помічниця юриста Кривоозерського бюро правової допомоги Катерина Гобела.
26 березня 2022 року набрав чинності Закон України «Про внесення зміни до розділу XIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про виконавче провадження»», положенням якого передбачено припинення звернення стягнення на заробітну плату, пенсію, стипендію та інший дохід боржника. Виключення становить стягнення аліментів та виконання рішень, де боржниками є громадяни росії.
Стягнення пені за прострочення платежів по аліментах – зберігається. Проте як вказує у своєму роз’ясненні Мін’юст, в рамках виконавчого провадження виконавці не здійснюють нарахування пені, натомість стягувач має право звернутися до суду із заявою про стягнення пені. У разі ухвалення судом рішення про стягнення пені та видачі судом виконавчого документа, виконавцем буде здійснено його виконання у встановленому Законом України «Про виконавче провадження» порядку.
Проте все ж наявні й обмеження у процесі відкриття виконавчих проваджень, які стосуються і стягнення аліментів. Зокрема забороняється відкриття виконавчих проваджень та вжиття заходів примусового виконання рішень на території адміністративно-територіальних одиниць, які тимчасово окуповані внаслідок військової агресії російської федерації, у період такої окупації.
Нагадаємо, що статтею 71 Закону України «Про виконавче провадження» передбачено, зокрема, що виконавець стягує з боржника аліменти у розмірі, визначеному виконавчим документом, але не менше мінімального гарантованого розміру, передбаченого Сімейним кодексом України. При цьому мінімальний гарантований розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.
Чи можна отримати рішення про стягнення аліментів під час війни?
Слід відзначити, що у цій частині законодавство залишилось без змін, тож у разі відсутності домовленостей або невиконання одним із батьків свого обов’язку за договором один із батьків може звернутися до суду із заявою про стягнення аліментів.
Куди звертатись
До відповідного місцевого суду за зареєстрованим місцем проживання заявника (позивача) або за зареєстрованим місцем проживання боржника (відповідача).
Важливо! В умовах воєнного стану проблемою, з якою можуть зіштовхнутися батьки, є функціонування судів на певних територіях. Так, заява про видачу судового наказу подається за зареєстрованим місцем проживання відповідача, а позовна заява – за місцем реєстрації позивача. Непоодинокими є випадки, коли на зазначених територіях відбуваються активні бойові дії або територія є окупованою. Такі випадки жодним чином не обмежують право громадян на судовий захист та регулюються тимчасовою зміною територіальної підсудності окремих судів. Так, у випадку, якщо суд за місцем реєстрації проживання сторін не може функціонувати внаслідок війни, справи, які перебувають на його розгляді, передаються до іншого суду. Актуальну інформацію щодо таких змін у діяльності судів можна отримати на офіційному веб-сайті «Судова влада України».
Дізнайтеся більше про надання безоплатної правової допомоги: https://linktr.ee/legalaid.gov.ua