назад
19.12.19

Суд визнав за клієнткою місцевого центру право власності на спадкове майно

Адвокат Олександр Гіппіус, який співпрацює зі Старокостянтинівським місцевим центром з надання безоплатної вторинної правової допомоги, домігся в суді визнання за клієнткою права власності на майно.

До місцевого центру звернулася клієнтка, якій нотаріус відмовив у оформленні права на спадщину. Як пояснила жінка, вона є єдиною спадкоємицею майна померлого за законом та подала заяву про прийняття спадщини. Однак нотаріус не зміг видати свідоцтво про право власності на спадщину через виправлення у державному акті на право приватної власності на землю в графі «власник».

Представляти інтереси клієнтки в суді доручили адвокату Олександру Гіппіусу. Він ознайомився зі справою та підготував позовну заяву. У позові адвокат зазначив, що Старокостянтинівська державна нотаріальна контора відмовила позивачу у видачі свідоцтва про право на спадщину. Втім, згідно з чинним на час відкриття спадщини законодавством, спадкоємцем, що прийняв спадщину, вважається особа, яка постійно проживала разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 Цивільного кодексу України (далі – ЦК України), ця особа не заявила про відмову від спадщини. Спадкоємцем, що прийняв спадщину, є також особа, яка на час відкриття спадщини не проживала постійно із спадкодавцем, однак у шестимісячний строк з часу відкриття спадщини подала нотаріусу заяву про прийняття спадщини (частина третя статті 1268, частина перша статті 1269 ЦК України).

Оскільки позивачка після смерті спадкодавця фактично вступила у володіння та користування об’єктами нерухомого майна відповідно до статей 1225, 1226, частини третьої статті 1268 ЦК України для подальшого розпорядження ними, захистити її право власності можна лише у порядку, передбаченому статтею 392 ЦК України. Відповідно до цієї статті власник майна може пред’явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.

У результаті 23 жовтня 2019 року Старокостянтинівський районний суд Хмельницької області виніс рішення, яким задовольнив позовні вимоги клієнтки про визнання права власності на майно в порядку спадкування. Рішення набрало законної сили.