До системи БПД надійшла ухвала одного з районних судів Києва про призначення адвоката. Олегу потрібна була юридична допомога для здійснення його представництва інтересів у суді по справі про визнання фізичної особи недієздатною, встановлення опіки та призначення опікуна.
Позовну заяву про визнання чоловіка недієздатним, встановлення над ним опіки та призначення опікуна подав до суду його син.
Він стверджував, що після того, як у серпні 2020 року батько отримав важку побутову травму голови, його поведінка змінилася. Зокрема, що він не завжди може повідомити адресу проживання, не може назвати прізвища та імена родичів, взагалі іноді їх не впізнає, не може розповісти про події, які відбувались в недалекому минулому. Крім цього, він проявляє загальмованість у сприйнятті подій та під час відповідей на запитання, має не постійне порушення мовлення, не може писати та читати, послідовно викладати події.
Загалом, син зазначав, що в його поведінці спостерігається поступове погіршення пам`яті та розумових здібностей, він не пам’ятає розташування речей, має проблеми із підрахунком, повторює однотипні запитання, постійно уточнює вже відому інформацію, має різку зміну настрою та поведінки, втратив здатність мислити раціонально та ухвалювати рішення.
Після лікування травми голови в лікарні отримав рекомендацію від лікарів спостерігатися у невролога.
Всі ці обставини, на думку позивача, свідчать про хронічний, стійкий психічний розлад, внаслідок якого Олег не здатний усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними. І саме вони спонукали подати позов до суду.
На виконання вимог ухвали суду, представляти інтереси Олега у суді доручили адвокатці, яка співпрацює з системою БПД, Ірині Грибовій.
За рекомендацією адвокатки, Олег, захищаючи свої інтереси, надіслав суду пояснення, у яких просив відмовити його сину у визнанні його недієздатним і опікунстві над ним, оскільки не потребує такого та закрити провадження у справі у зв`язку з відсутністю спору. Вказав, що він за все своє життя жодного разу не звертався до психіатрів, наркологів, невропатологів, оскільки в цьому не було і немає потреби.
Безпосередньо під час розгляду справи у суді син Олега стверджував, що після травми батько не лікувався, а до травми постійно зловживав спиртними напоями і піднімав руку на його матір, яка у 2020 році подала на розлучення і відтоді з батьком ні він, ні матір не проживають. Але він бажає оформити опіку і зайнятися психічним здоров’ям батька.
У свою чергу, адвокатка Ірина Грибова пояснила, що її клієнт дійсно мав травму голови, після медичного огляду лікар зазначив, що свідомість його ясна та рекомендувала звернутись до невролога, а не психіатра. Після цього його дружина подала на розлучення та перестала пускати його до їхньої квартири, йому довелось поселитись у сестри. А син ненавидить батька, не поважає його і хоче здати його в психіатричну лікарню.
Оскільки чоловік не має медичних показників до обмеження дієздатності, адвокатка просила залишити позов без задоволення.
В обґрунтування своєї правової позиції Ірина Грибова зокрема надала копії медичних документів, що були отримані чоловіком вже після травми, – сертифікату про проходження профілактичного наркологічного огляду, медичної довідки про проходження обов’язкових попереднього та періодичного психіатричних оглядів, довідки некомерційного підприємства “Київська міська наркологічна клінічна лікарня “Соціотерапія”, довідки Комунального некомерційного підприємства “Клінічна лікарня “Психіатрія” та виписку з медичної картки.
Як результат — суд не задовольнив позовну вимогу сина Олега.
Ця справа в Єдиному державному реєстрі судових рішень № 759/1484/22.
Довідково. З серпня 2023 року судові справи про обмеження чи поновлення цивільної дієздатності розглядаються лише за участі адвоката.