За статистикою звернень на лінію Єдиного номеру безоплатної правової допомоги 0 800 213 103 в період від початку цього року по серпень включно за наданням правової інформації та консультацій звернулися майже 3500 громадян, які перемістилися із територій бойових дій.
Серед звернень громадян, які виїхали із непідконтрольної території, рятуючись від загарбників, фахівці гарячої лінії 0800 213 103 відмічають наступні:
- порядок фіксації воєнних злочинів,
- порядок компенсації за майно, пошкоджене в результаті збройної агресії РФ,
- порядок встановлення факту смерті на непідконтрольній території,
- порядок спадкування під час воєнного стану.
«На жаль, внаслідок озброєного конфлікту випадків смертей людей, померлих на території, тимчасово непідконтрольній Україні, дуже багато. Ситуацію ускладнювало те, що свідоцтво про смерть людини, які видані на території так званих фейкових республік, не є офіційним документом у нашій країні», – коментує начальниця відділу безоплатної правової допомоги Шосткинського місцевого центру з надання БВПД Світлана Мязіна.
З одним із таких питань до сектору Шосткинське бюро правової допомоги і звернулася громадянка Олександра (імена змінно із етичних переконань) за рекомендацією знайомого.
Клієнтка пояснила, що має доньку, яка є особою з інвалідністю. Донька пані Олександри фактично проживала поряд із нею, але систематично виїжджала на окуповану територію, де працювала.
Перебуваючи на окупованій території, а саме в АР Крим їй стало зле і вона була змушена звернутись до лікарської установи за медичною допомогою. Нажаль, через певний час донька клієнтки померла в медичній установі на непідконтрольній території.
Пані Олександра задля отримання спадщини та інших соціальних виплат заявниця звернувся до органу ДРАЦС за отриманням свідоцтва про смерть, однак їй було відмовлено. За таких обставин у клієнтки виникла необхідність у зверненні до суду.
Шосткинським місцевим центром з надання БВПД на підставі наказу було видано доручення для надання безоплатної вторинної правової допомоги, що передбачало складення необхідних процесуальних документів, щодо встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території України та здійснення представництва інтересів у суді адвокатом Олегом Страшком.
Адвокат, проаналізувавши всі наявні обставини справи, склав позовну заяву, керуючись статттями 315, 316, 318-319 Цивільно процесуального кодексу України та статтями 1, 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», в якій прохав суд встановити факт смерті доньки клієнтки на непідконтрольній території Автономної Республіки Крим.
Рішенням Ямпільського районного суду заяву про встановлення факту смерті на окупованій території задоволено.
Довідково: номер справи – 590/372/22 від 15.07.2022, переглянути за посилання – https://reyestr.court.gov.ua/Review/105263833