назад

Іван —  військовослужбовець, учасник бойових дій. У 2021 році за вислугою років звільнився з військової служби.

Та на початку 2022 року Іван, щоб захищати рідну землю, знову мобілізувався до лав ЗСУ. Й наразі перебуває на сході країни.

Під час його звільнення в 2021 році військова частина невірно встановила розмір посадового окладу та окладу за військовим званням, через що він отримав  виплату грошового забезпечення в значно меншому розмірі.

Щоб захистити свої права та інтереси Іван звернувся до системи БПД — Старокостянтинівського бюро правничої допомоги.

Статус учасника бойових дій дає йому право на безоплатну допомогу із зверненням до суду.

Юристка бюро Олена Шмагалова підготувала та направила до військової частини заяву з проханням перерахувати розмір грошового забезпечення та надати інформацію про те, який прожитковий мінімум для працездатних осіб  застосовувався військовою частиною при визначенні розміру посадового окладу та окладу за військовим званням для обчислення та виплати грошового забезпечення.

Військова частина відмовила чоловіку в перерахунку та повідомила, що під час обрахунку розміру грошового забезпечення застосовувала розмір прожиткового мінімуму 2018 року. Оскільки, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 704 (в редакції Постанови Кабінету Міністрів України № 103) розрахунковою величиною для визначення розмірів посадових окладів та окладів за військовим званням, як складових грошового забезпечення військовослужбовців, що проходять військову службу, є стала величина розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, визначений законом на 01.01.2018, а мінімальна заробітна плата (чи її частина) для розрахунків розмірів цих окладів не застосовується.

Ця інформація переконала юристку, що право клієнта справді було порушене і є підстава для звернення до суду.

Вона склала і подала адміністративний позов до  суду про визнання бездіяльності протиправною та зобов’язати  військову частину нарахувати і виплатити грошове забезпечення, а також всі інші належні за цей період додаткові види грошового забезпечення.

Суд задовольнив позовні вимоги клієнта системи БПД та зобов’язав  військову частину нарахувати і виплатити грошове забезпечення, грошову допомогу для оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, одноразову грошову допомогу при звільненні), з урахуванням розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, встановленого Законом України “Про Державний бюджет України на 2020 рік” станом на 01.01.2020, з врахуванням проведених виплат.

Не погоджуючись з цим рішенням військова частина подала на нього апеляційну скаргу.

Апеляційний суд погодився з рішенням суду першої інстанції та залишив його без змін, тобто не задовольнив апеляційну скаргу.

Після чого військова частина здійснила перерахунок і виплатила Івану належні йому 155 тис. грн.

Ця справа в Єдиному державному реєстрі судових рішень: № 560/6507/23.

Довідково. В обґрунтування позовних вимог вона зазначила, що після прийняття постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.01.2020 у справі №826/6453/18, якою скасовано пункт 6 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб” (далі – Постанова №103), посадовий оклад та оклад за військовим (спеціальним) званням, усі щомісячні та одноразові додаткові види грошового забезпечення, грошова компенсація за невикористану додаткову відпустку, одноразова грошова допомога на оздоровлення, грошова допомога для вирішення соціально-побутових питань з 29.01.2020 повинні бути обраховані з прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого станом на 01.01.2020 та відповідного тарифного коефіцієнта. Проте військова частина не здійснила зазначеного розрахунку, що зумовило проведення виплат у заниженому розмірі.