назад
16.09.22

Відмова ЦНАПа у прийнятті документів на реєстрацію права власності на земельну ділянку, бо рішення прийняте в умовах воєнного стану – неправомірна

Що робити, якщо ЦНАП відмовив у прийнятті документів на реєстрацію права власності на земельну ділянку, рішення про передачу у власність щодо якої прийнято відповідними органами виконавчої влади чи місцевого самоврядування в період з 24.02.2022 по 25.03.2022.

Законом України від 24 березня 2022 року № 2145-IX Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення умов для забезпечення продовольчої безпеки в умовах воєнного стану внесено зміни до Земельного кодексу України. Відповідно до п.1 розділу ІІ Прикінцеві положення вказаного закону він набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування.

Так, з 25.03.2022 року відповідно до підпункту 5 пункту 27 розділу X Земельного кодексу України безоплатна передача земель державної, комунальної власності у приватну власність, надання дозволів на розроблення документації із землеустрою з метою такої безоплатної передачі, розроблення такої документації забороняється.

Відповідно до ч. 9 ст. 118 Земельного кодексу України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, що передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, у двотижневий строк з дня отримання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.

Відповідно до статей 125, 126 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку виникає з моменту державної реєстрації цього права. Право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень”.

Таким чином, передача у власність земельних ділянок належить до виключної компетенції відповідних органів виконавчої влади або місцевого самоврядування.

Відповідно до ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом’якшують або скасовують відповідальність особи.

Отже, набрання чинності законом 2145-IX з 25.03.2022 року забороняє приймати нові рішення про безоплатну передачу земельних ділянок у власність, але жодним чином не впливає на рішення прийняті до цієї дати.

Процедура реєстрації права власності на земельні ділянки визначається Законом України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень” та прийнятих до цього закону підзаконних актів. Реєстрація права власності є наступним етапом після отримання рішення про безоплатну передачу земельної ділянки у власність. Тому норма про заборону безоплатної передачі у власність земельних ділянок стосується виключно прийняття компетентними органами рішень про таку передачу, але жодним чином не впливає на державну реєстрацію прав на земельні ділянки за вже прийнятими до 25.03.2022 року рішеннями.

Відповідно до ст. 9 Закону України Про адміністративні послуги адміністративні послуги надаються суб’єктами надання адміністративних послуг безпосередньо або через центри надання адміністративних послуг. Заява на отримання адміністративної послуги подається в письмовій, усній чи електронній формі. Перелік та вимоги до документів, необхідних для отримання адміністративної послуги, визначаються законом.

Таким чином, за наявності всіх документів, необхідних для отримання адміністративної послуги з реєстрації права власності на земельні ділянки, громадянам не мають права відмовити у прийнятті їх до розгляду. У випадку відмови, ви можете подати скаргу до органу, що утворив відповідний центр надання адміністративних послуг, або оскаржити її у суді.

Нагадуємо, документи для державної реєстрації права власності на земельні ділянки можна подавати до будь-якого центру надання адміністративних послуг, державного реєстратора чи нотаріуса.

За результатами розгляду вказаних документів повинні видати рішення про проведення державної реєстрації прав власності на земельну ділянку або про відмову у такому проведенні, з посиланням на вичерпний перелік обставин, що стали підставою для відмови.  У випадку видачі рішень про відмову у проведенні державної реєстрації Ви матимете право оскаржити такі рішення до суду.

Консультацію підготував помічник юриста сектору «Ніжинське бюро правової допомоги» Дмитрій СОКОЛ