назад
07.06.22

Відновне правосуддя на Полтавщині або як гаджет ледь не зламав долю неповнолітньому

Скоєння злочину у підлітковому віці це – темна пляма на все життя. Інколи діти, які наважуються переступити межу закону, прагнуть таким чином завоювати авторитет серед однолітків або просто «шукають пригоди». Таким дітям потрібна не ізоляція від суспільства, а навпаки, реабілітація та ресоціалізація. Часто дівчата чи хлопці не задумуються над наслідками своїх вчинків, а про те, що вчинили кримінальне правопорушення починають розуміти тоді, коли вже мають справу з поліцією.

Завдяки програмі з відновного правосуддя для неповнолітніх, яку реалізують по всій Україні є шанс виправити помилку.

Учасником цієї програми став і Дмитро з Полтавщини. Якось хлопець прогулювалася біля будинку і побачив, що у Михайла випав з кишені мобільний телефон. Замість того, щоб підняти та віддати гаджет власнику він скориставшись тим, що ніхто цього не помітив забрав телефон собі.

Задоволення від користування новим гаджетом тривало не довго, адже за справу взялася поліція. Дмитро не міг пояснити, чому він так зробив, але коли зрозумів, що за такі його неправомірні дії передбачена кримінальна відповідальність (ч.2 ст.185 Кримінального кодексу України), щиро розкаявся, адже максимальне покарання за цією статтею передбачає арешт на строк від трьох до шести місяців або обмеженням волі на строк до п’яти років або позбавленням волі на той самий строк.

Участь Дмитра у «Програмі відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення», яку реалізує система БПД допомогла йому не потрапити за грати. Запропонував хлопцю долучитися до цього проєкту прокурор під час досудового розслідування справи. Далі у Регіональному центрі з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Полтавській області ухвалили рішення застосувати програму та видали доручення для проведення медіації (посередництва) адвокату-посереднику Людмилі Тимохіній.

«Медіація починається з того, що сторони мають можливість почути одне одного. Це потрібно для того, щоб підліток усвідомив, що, наприклад, вкрадений телефон – це не лише засіб зв’язку, а й важливі для людини контакти, фотографії, відео. А потерпілий може й не здогадуватися, що вкрадені 500 гривень дитина витратила на їжу. Медіатор допомагає налагодити діалог та укласти угоду, яка б задовольнила обидві сторони. Медіація відбувалася за участі неповнолітніх – потерпілого і підозрюваного та їх представників. Усі учасники цього процесу були відкритими до діалогу і щиро бажали досягти примирення», резюмує Людмила Тимохіна.

Програма відновлення застосовується лише при вчиненні неповнолітніми проступків чи нетяжких злочинів вперше. За вчинення проступку — наприклад, проникнення до житла, нанесення легких тілесних ушкоджень — порушник отримає до двох років позбавлення волі, а за вчинення нетяжкого злочину (крадіжка, грабіж) — до п’яти років. Щоб стати частиною програми, неповнолітній має визнати вину у скоєному. Це може відображатися у різних формах, але не повинно мати негативних наслідків для неповнолітнього чи використовуватися для його подальшого кримінального переслідування.

«Відновне правосуддя важливе не лише для неповнолітніх, а й для всього суспільства. Якщо неповнолітні потрапляють за грати, виникає великий ризик того, що правопорушення будуть повторюватися. Натомість відновне правосуддя дає шанс повернутися до нормального життя.», – переконаний директор Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Полтавській області Олександр Черчатий.

За допомогою медіації сторони примирились. Дмитро щиро розкаявся, вибачився перед потерпілим, повернув йому вкрадене майно та відшкодував завдані збитки. Полтавською окружною прокуратурою до суду було скеровано клопотання про звільнення від кримінальної відповідальності неповнолітнього підозрюваного Дмитра у зв’язку зі зміною обстановки.

Наразі очікуємо на судове рішення, яким буде підлітка звільнено від кримінальної відповідальності.

Загалом за два роки впровадження проєкту в Полтавській області 03 неповнолітніх вже отримали можливість виправити ситуацію, що сталася у зв’язку з вчиненням злочину, та розпочати нове життя – суд звільнив їх від кримінальної відповідальності.

Довідково. Проєкт «Програма відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення», Міністерством юстиції, Офісом Генерального прокурора на базі надання безоплатної правової допомоги за підтримки Представництва Дитячого Фонду Організації Об’єднаних Націй (ЮНІСЕФ) в Україні запроваджено у січні 2019 року на території 5 областей, у квітні 2020 року – на всій території України.

Метою Програми є максимально раннє виведення неповнолітнього з кримінального процесу та вжиття заходів для запобігання повторному вчиненню ним кримінальних правопорушень.

Програма застосовується за чотирьох умов:

– наявності потерпілої сторони: фізичної особи, якій кримінальним правопорушенням завдано моральної, фізичної або майнової шкоди, а також юридичної особи, якій кримінальним правопорушенням завдано майнової шкоди;

– скоєння неповнолітнім вперше проступку або нетяжкого злочину;

– визнання неповнолітнім факту вчинення кримінального правопорушення;

– згоди неповнолітнього і потерпілого на участь у Програмі.