назад
15.02.22

Відновне правосуддя та медіація

З початку 2019 року пілотний проєкт «Програма відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення» впроваджувався на базі системи надання безоплатної правової допомоги у 6 регіонах країни, а вже у квітні 2020 року реалізація проекту поширилася на всю територію нашої держави.

Метою Програми є максимально раннє виведення неповнолітніх із кримінального процесу з обов’язковим ужиттям узгоджених заходів для їх ресоціалізації та запобігання повторним кримінальним правопорушенням.

Відновне правосуддя ґрунтується на таких принципах, як добровільність і самовизначеність сторін, конфіденційність, прийняття правопорушником відповідальності за свій вчинок, відшкодування завданої шкоди, активна участь сторін, залучення до процесу найближчого соціального оточення та нейтральність медіатора.

Про особливості залучення до програми відновного правосуддя та роль медіатора у процесі реалізації Програми розповідає працівниця Регіонального центру з надання БВПД у Черкаській області Карина Токарева.

Що таке медіація?
Медіація у кримінальному провадженні – це процес, що проводиться посередником (медіатором) за участю потерпілого з однієї сторони та підозрюваного/обвинуваченого – з іншої, з метою досягнення між сторонами згоди та примирення щодо конфлікту шляхом вироблення взаємоприйнятного рішення.

Суть медіації саме у відновному правосудді полягає у здійсненні добровільної, позасудової процедури, під час якої неповнолітній підозрюваний у вчиненні кримінального правопорушення та потерпілий за допомогою медіатора намагаються врегулювати конфлікт шляхом укладення угоди про застосування Програми відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення.

Як проходить процес медіації?
Відразу після того, як до Регіонального центру з надання БВПД надходить повідомлення від прокурора про можливість у конкретній справі застосувати Програму відновлення, центр видає доручення про залучення до процесу медіатора. Медіаторами у кримінальному процесі виступають адвокати, які співпрацюють з системою БПД та успішно пройшли спеціальне навчання.

Медіатор спілкується з кожною зі сторін та домовляється про спільну зустріч. Ключовим моментом організації спільної зустрічі є створення безпечного та комфортного простору для її проведення, аби обидві сторони змогли максимально відкритися та піти на контакт.
Тож, основним завданням медіатора є полегшення сторонам кримінального правопорушення процесу діалогу, створення умов, за яких потерпіла сторона й неповнолітній зможуть всебічно обговорити наслідки кримінального правопорушення, здійснення взаємної підтримки та співпраці у процесі вироблення варіанту взаємно прийнятного рішення, безпосередньо спілкуючись один з одним.

У ході зустрічі сторони обговорюють подію кримінального правопорушення, висловлюють свої переживання та проблеми, з якими зіткнулися внаслідок правопорушення. Учасники можуть ставити один одному запитання, при цьому медіатор не надає порад і не підказує сторонам рішень, він лише скеровує хід розмови.
Важливо, щоб під час спілкування неповнолітній був готовий взяти на себе відповідальність щодо вчинених ним дій та їх наслідків, мав можливість підтвердити своє каяття проханням про вибачення та виявленням співчуття до потерпілого.

Потерпілий розповідає про понесені ним збитки та витрати, пов’язані зі скоєнням правопорушення, і разом з неповнолітнім обговорює питання можливих способів усунення завданої шкоди. Медіатор допомагає сторонам перевірити досягнуті домовленості на реалістичність виконання та оформити угоду про відшкодування шкоди письмово.

Не пізніше наступного робочого дня після укладення угоди медіатор передає регіональному центру інформацію про результати медіації до якої додає примірник угоди.
Виконання зобов’язань неповнолітнього на користь потерпілого зазначених в угоді є необхідною умовою для звільнення неповнолітнього від кримінальної відповідальності чи відбування покарання.

Яка користь від залучення медіатора під час реалізації Програми?
Залучення медіатора до справи дає можливість потерпілій стороні оперативно отримати належну компенсацію заподіяної шкоди, отримати відповіді на питання, які хвилюють її у зв’язку з кримінальним правопорушенням, допомагає впоратися з негативними емоціями й переживаннями, спричиненими правопорушенням, відновити почуття безпеки та контролю над власним життям.

Участь у процесі медіації для правопорушника означає усвідомлення наслідків власних дій і отримання можливостей їх виправити, відновити почуття власної гідності, самоповаги та поваги інших, а також можливості бути звільненим від кримінальної відповідальності або отримання більш м’якого покарання.