назад
24.12.23

Відпустка без збереження заробітної плати на період воєнного стану

Раніше за згодою сторін працівники могли брати відпустку за власний рахунок до 15 календарних днів упродовж року (за сімейними обставинами та з інших поважних причин).

24 грудня 2023 року набрав чинності новий закон про відпустки, тепер працівники можуть брати до 30 календарних днів відпустки за власний рахунок упродовж календарного року.

Однак на час воєнного стану обмеження у 30 календарних днів зняте. Тобто поки діє воєнний стан за угодою сторін працівники можуть брати за власний рахунок упродовж року стільки днів відпустки, скільки їм потрібно.

Період перебування у такій відпустці з 24 грудня 2023 року не включається до стажу, який дає право на щорічну основну відпустку.

Якщо працівник ВПО чи виїхав з України

Під час дії воєнного стану ВПО та ті, що виїхали з України, мають право за власною ініціативою взяти ще один вид відпустки (ч. 4 ст. 12) — відпустку за власний рахунок (без збереження заробітної плати) — сукупно до 90 календарних днів.

Чи може роботодавець відмовити у наданні такої відпустки

Ні. Закон визначає, що роботодавець обов’язково має надати працівникові таку відпустку (до 90 днів).

Чи можна ділити таку відпустку

Так. Відпустку можна брати частинами, головне, щоб загальна тривалість її не перевищила 90 календарних днів упродовж дії воєнного стану.

Що буде, коли використати ці 90 днів

За домовленістю сторін відпустка може бути надана й на довший термін, але до закінчення дії воєнного стану.

Чи рахується стаж, поки працівник у відпустці

Ні.

 

Залишились запитання? Поставте їх нашим юристам: https://legalaid.gov.ua/kliyentam/yak-otrymaty-bpd/