Сергій – військовослужбовець. У квітні 2022 року чоловік добровільно вступив до лав ЗСУ й наразі проходить службу в одній з військових частин.
Він брав участь у відсічі збройної агресії рф, для підтвердження цього факту має відповідну довідку з військової частини.
Відповідно до п. 4 частини 1 ст. 115 закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» — військовослужбовці, які брали участь у захисті держави*, після досягнення чоловіками 55 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років мають право на призначення дострокової пенсії за віком.
Посилаючись на цю норму законодавства, у грудні 2023 року він звернувся до Пенсійного фонду України щодо призначення пенсії. До заяви додав потрібний пакет документів.
Проте йому не зарахували до страхового стажу період роботи в колгоспі з 1981 по 2003, бо відсутня уточнююча довідка про встановлений мінімум, відпрацьовані трудодні та довідка про реорганізацію. Як результат — відмовили у оформленні пенсії, тому що загальний страховий стаж склав 13 років, що є недостатнім для призначення пенсії і підставою для відмови.
При розгляді документів фахівці Пенсійного фонду не врахували, що Сергій не мав можливості надати уточнюючі довідки, бо доступ до трудових архівів відповідних підприємств – неможливий, через розташування на тимчасово окупованій території Запорізької області.
Чоловік вирішив захищати свої права. Він звернувся до Краснокутського бюро правничої допомоги. Оскільки Сергій – ветеран війни і має право на безоплатну вторинну правничу допомогу.
Представляти його інтереси у суді доручили юристці Анжеліці Сбітнєвій.
Вона підготувала та подала до суду позовну заяву про скасування рішення та зобов’язання вчинити певні дії, позов аргументувала нормами чинного законодавства.
Так, відповідно до ст. 62 Закону України “Про пенсійне забезпечення” основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Таким чином, чоловік не несе відповідальність за порушення роботодавцями вимог ведення трудових книжок.
Суд взяв до уваги обставини справи і визнав протиправним та скасував рішення Головного управління Пенсійного фонду України, зобов’язав зарахувати до страхового стажу пана Сергія спірний період роботи відповідно до трудової книжки та врахувати при призначенні пенсії, а також повторно розглянути заяву пана Сергія про призначення пенсії.
Ця справа у Єдиному державному реєстрі судових рішень: № 520/7215/24.
*здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення та/або безпосередньою участю у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв’язку з військовою агресією Російської Федерації проти України