Військовий пенсіонер домігся виплати індексації грошового забезпечення
У червні 2022 року у віці 60 років Юрій звільнився з військової служби. Під час звільнення йому не виплатили індексацію грошового забезпечення за 2016–2018 роки.
Чоловік двічі звертався до військової частини із заявами, в яких просив нарахувати і виплатити індексацію, але коштів так і не отримав.
Військовий пенсіонер вирішив відстоювати свої права у судовому порядку й звернувся по допомогу до Горішньоплавського бюро правничої допомоги, що на Полтавщині.
Юрій — військовий пенсіонер, він має право на безоплатну допомогу із зверненням до суду.
Представляти його інтереси доручили юристці Тетяні Фодорцовій.
Вона підготувала та подала до суду позов до військової частини, в якому просила визнати бездіяльність військової частини протиправною та зобов’язати її нарахувати та виплатити Юрію індексацію грошового забезпечення за два роки.
Військова частина, своєю чергою, подала відзив на позовну заяву, в якому просила відмовити у задоволенні позовних вимог, посилаючись на те, що проведення індексації перебуває у прямій залежності від фінансових ресурсів відповідних бюджетів та не може виходити за їхні межі.
Отже, суд задовольнив позовні вимоги клієнта системи БПД у повному обсязі. Проте військова частина подала на це рішення апеляційну скаргу.
Апеляційний суд, розглянувши матеріали справи, погодився з рішенням суду першої інстанції та залишив апеляційну скаргу без задоволення.
У 2024 році фінансовий відділ військової частини провів повний розрахунок з військовим пенсіонером Юрієм.
Ця справа в Єдиному державному реєстрі судових рішень: № 440/9238/22.
Довідково. Відповідно до Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їхніх сімей” грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.
А статтею 2 Закону України “Про індексацію грошових доходів населення” визначено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, оплата праці (грошове забезпечення). Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.
Приймаючи рішення щодо цього аспекту справи, суд взяв до уваги рішення Європейського суду з прав людини та Конституційного Суду України.
На підставі аналізу наведених положень законодавства суд дійшов висновку, що індексація грошового забезпечення як складова грошового забезпечення військовослужбовців є однією з основних державних гарантій щодо оплати їхньої праці, тому підлягає обов’язковому нарахуванню і виплаті.
А відсутність бюджетних коштів для виплати індексації жодним чином не впливає на наявність чи відсутність у позивача права на нарахування індексації грошового забезпечення, що є предметом спору у цій справі.