В осіб, що мають право на пенсію за вислугою років часто виникають проблеми при призначенні пенсії, які неможливо вирішити без судового розгляду. Таку справу випало вирішувати начальнику Срібнянського бюро правової допомоги – Дмитру Вовчуку.
В 2021 році до відділу «Срібнянське бюро правової допомоги» звернулась клієнтка, яка є внутрішньо переміщеною особою та мала трудовий стаж, який дає право на пенсію за віком, та складає 34 роки 10 місяців 6 днів.
Згідно ст. 26 ЗУ «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» клієнту станом на 2020 рік для призначення пенсії потрібно було мати не менше 27 років стажу
Клієнт звернулася з письмовою заявою до управління Пенсійного фонду України про призначення пенсії за віком.
Рішенням управління Пенсійного фонду України йому відмовлено в призначенні такої пенсії .
Причиною відмови, як зазначено в направленому клієнту листі, є недостатність трудового стажу, що дає право на пенсію за віком та зараховано лише 21 рік 8 місяців трудового стажу, хоча всі 34 роки 10 місяців 6 днів трудового стажу підтверджуються записами у трудовій книжці.
Працівником бюро було складено адміністративний позов про визнання протиправною бездіяльність та вчинити певні дії, який ґрунтувався на наступному:
Згідно зі статтею 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення, створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Відповідно до ст. 48 Кодексу Законів про Працю України та ст.62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» основним документом, що підтверджує трудовий стаж є трудова книжка.
Отже, наявного стажу достатньо для призначення пенсії за віком і він підтверджений належним чином.
Згідно з ч. 2 ст. 1 «Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній» затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 лише за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Відмова в призначенні пенсії є незаконною, оскільки в трудовій книжці, мається вся необхідна інформація щодо роботи у вказаний вище період.
Крім того, територія Донецької області, де знаходяться підприємства, на яких клієнт працювала, являється тимчасово окупованою територією, а тому надати жодних уточнюючих довідок про періоди роботи що не зараховані до страхового стажу неможливо.
Згідно п.п. 2, З ст.9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15.04.2014 р. № 1207 – VII будь – які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь – який акт (рішення, документ), виданий органами та / або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду №620/4266/21 від 25.05.2021 року позов було повністю задоволено, визнано протиправним рішення управління Пенсійного фонду України щодо відмови клієнту у призначенні пенсії за віком, а також зобов’язав УПФУ призначити пенсію за віком з моменту звернення.