В осіб, які є спадкоємцями після своїх батьків часто виникають проблеми при оформленні спадщини, які неможливо вирішити без судового розгляду.
В жовтні 2020 року до відділу «Срібнянське бюро правової допомоги» звернувся клієнт, який є спадкоємцем першої черги по закону після смерті батька. Відповідно до наказу Ніжинського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги заступника начальника відділу «Срібнянське БПД» Погибка Віталія було уповноважено надавати клієнту безоплатну вторинну правову допомогу.
Чоловік подав письмову заяву про прийняття спадщини до Прилуцької міської державної нотаріальної контори, але отримав повідомлення, в якому було вказано, що нотаріус не може видати свідоцтво про право на спадщину так як спадкодавець за життя не зареєстрував право власності на вказане домоволодіння та відсутній правовстановлюючий документ, який би підтверджував право власності на житловий будинок та рекомендувала звернутись до суду.
Представником клієнта було складено позовну заяву про визнання права власності на житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами в порядку спадкування, яка ґрунтувалась на наступному:
1.Відповідно до даних погосподарської книги житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами, належав батькові – клієнта, який помер у 2001 році.
2.Згідно довідки КП «Прилуцьке міжміське бюро технічної інвентаризації» Чернігівської обласної ради право власності на будинок не зареєстровано.
3.Батько клієнта помер у червні 2001 року. Після його смерті відкрилась спадщина на все належне йому майно. Оскільки, не було складено заповіту, то спадкування здійснюється за законом.
У відповідності зі ст. 524 Цивільного кодексу УРСР від 18.07.1963 року спадкування здійснюється за законом або за заповітом.
Відповідно до статті 529 Цивільного кодексу УРСР від 18.07.1963 року у першу чергу право на спадкування за законом мають в рівних частках, діти (у тому числі усиновлені), дружина і батьки (усиновителі) померлого. До числа спадкоємців першої черги належить також дитина померлого, яка народилася після його смерті.
4. Клієнт, як син спадкодавця, являється спадкоємцем першої черги за законом. В установленому законом порядку він прийняв спадщину. Інші спадкоємці за законом чи за заповітом, які прийняли спадщину відсутні.
Згідно ст.328 ЦК України, право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів.
Рішенням Срібнянського районного суду від 28.12.2020 позовну заяву задоволено повністю, зокрема визнано за клієнтом право власності на житловий будинок з