У 2015 році Сергій розлучився з дружиною, після чого жінка з донькою стала жити окремо. Після розірвання шлюбу спілкування між членами родини припинилося.
Сергій постійно проживає сам у гуртожитку, веде господарство та сплачує комунальні послуги. У його кімнаті залишилася зареєстрованою донька, яка вже заміжня і проживає разом з чоловіком.
Однак тепер Сергій має складності з оформленням житлової субсидії. Крім того, реєстрація у приміщенні ще однієї людини, тягне за собою збільшення вартості комунальних платежів. Тому він хотів виписати доньку.
Щоб зняти людину із зареєстрованого місця проживання потрібно звернутися до органу реєстрації або ЦНАПу за місцем зареєстрованого місця проживання із заявою стосовно повнолітньої особи, місце проживання якої зареєстровано в житлі, що належить власнику на підставі права власності.
Проте такий алгоритм не підходив Сергію, бо він не власник житла, а лише наймач.
Із цим питанням він звернувся до системи БПД — Лозівського бюро правничої допомоги.
Сергій — людина з інвалідністю і має пенсію, що не перевищує розміру двох прожиткових мінімумів, а отже і право не безоплатну допомогу із зверненням до суду.
Представляти його інтереси доручили юристу Сергію Гаражі.
Він склав та подав до суду позовну заяву про визнання особи такою, що втратила право користування житловим приміщенням.
Оскільки, відповідно до норм житлового та цивільного законодавства України, люди, які проживають у неприватизованих квартирах, можуть скористатися лише судовим способом вирішення питання щодо визнання особи, що втратила право користування житловим приміщенням.
Як зазначає Сергій Гаража, позов про визнання особи такою, що втратила право користування може подати:
- власник житлового приміщення;
- наймач, члени його сім’ї, в тому числі ті, за якими зберігається право на користування житлом як за тимчасово відсутніми;
- житлово-експлуатаційна організація.
Суд дослідив надані докази, зокрема акти про не проживання особи за місцем реєстрації від за 2021 і 2023 роки, задовольнив позов у повному обсязі та визнав доньку Сергія такою, що втратила право користування житловим приміщенням.
Ця справа в Єдиному державному реєстрі судових рішень: № 629/6035/23.
Довідково. У справах про визнання особи такою, що втратила право користування жилим приміщенням, необхідно з’ясовувати причини відсутності відповідача понад встановлені строки. У випадку визнання судом поважності таких строків непроживання, суд може відмовити у задоволені позову.
Суд самостійно не здійснює зняття особи з місця реєстрації. Після набрання судовим рішенням законної сили, власнику житлового приміщення необхідно звернутись з рішенням суду та заявою про зняття з реєстрації місця проживання особи до органів реєстрації.