назад

Як держава під час воєнного стану піклується про сім’ї при народженні малюка

24 лютого 2022 року розпочався новий етап в історії нашої держави. Починаючи з цієї дати, наші міста та села потерпають від російської збройної агресії. З регіонів, де тривають бойові дії, люди переміщаються вглиб країни до більш «спокійніших» місць, або й зовсім залишають її. На фоні таких сумних подій вислів «життя продовжується» звучить жахливо, але воно таки продовжується. В сім’ях наших громадян (в тому числі внутрішньо переміщених та евакуйованих) народжуються діти. І дуже важливим є те, що держава (в особі органів Мінсоцполітики) продовжує піклуватися про такі сім’ї, навіть, під час війни.Тож, розглянемо два види допомоги сім’ям при народженні дитини.

Грошова допомога при народженні дитини

Допомогу можна оформити на одного з батьків або опікуна, з яким проживає дитина двома шляхами:

  1. Онлайн. Для цього потрібно зареєструватись в кабінеті електронних послуг Міністерства соціальної політики та заповнити онлайн-заяву на отримання послуги. Важливо, що дана заява повинна бути підписана електронно-цифровим підписом за допомогою ключа ЕЦП, про створення якого слід подбати перед заповненням заявки.Така електронна заявка відправляється до відповідного органу Мінсоцполітики автоматично, а допомога призначається з наступного дня після отримання заявки.Крім даного способу існує ще один – послуга «єМалятко» на порталі Дія. Тут слід дотримуватись інструкцій, що передбачені застосунком та які відображаються на пристрої, з якого відбуває подача заявки.
  2. Офлайн. Цей спосіб більше підходить для людей, які не мають можливості подати електронну заявку або ж для тих, хто просто не довіряє онлайн способу.

Отже, до органу соціального захисту чи Центру надання адміністративних послуг (ЦНАП) за місцем проживання необхідно подати такі документи:

  • заяву одного з батьків;
  • свідоцтво про народження дитини;
  •  особовий банківський рахунок для соціальних виплат;
  • опікунам – рішення суду про встановлення опіки;
  • документи, що засвідчують народження дитини (у разі народження дитини за межами України).

Важливо!!! Термін розгляду документів, поданих у паперовій формі, становить 10 днів.

Зверніть увагу, що оформити грошову допомогу при народженні дитини можливо протягом 12-ти місяців з дня народження дитини та протягом періоду дії карантину і ще одного місяця після його завершення.

«Пакунок малюка»

При народженні дитини кожна сімʼя має право ще й на одноразову допомогу «Пакунок малюка» у натуральній або грошовій формі.

«Пакунок малюка» в натуральній формі видається закладом охорони здоров’я при народженні дитини. У разі відсутності «Пакунку малюка» в закладі охорони здоров’я, або народження дитини за межами України чи на тимчасово окупованій території України, або народження дитини поза межами закладу охорони здоров’я – він видається відповідним структурним підрозділом з питань соціального захисту населення за місцем проживання/перебування отримувача.

У разі неотримання пакунку у закладі охорони здоров’я, заява на його отримання подається отримувачем не пізніше ніж через 30 календарних днів з дня народження дитини, а у разі народження дитини поза межами закладу охорони здоров’я – протягом року з дня народження дитини.

До заяви додаються копії таких документів:

  • свідоцтво про народження дитини. У разі народження дитини за кордоном та відсутності свідоцтва про народження дитини, виданого органами державної реєстрації актів цивільного стану України – копії виданого компетентним органом країни перебування та легалізованого в установленому порядку документа про народження дитини, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України, з перекладом на українську мову. Вірність перекладу або справжність підпису перекладача засвідчується нотаріально;
  • документ, що підтверджує факт народження дитини поза межами закладу охорони здоров’я, виданого закладом охорони здоров’я, який проводив огляд матері та дитини, aбo медична консультативна комісія, якщо заклад охорони здоров’я не проводив огляд матері та дитини відповідно до законодавства.

На сьогоднішній день в Україні реалізовується пілотний проєкт «Монетизація одноразової натуральної допомоги «Пакунок малюка» у 2020-2023 роках, що передбачає перерахування грошової компенсації вартості одноразової натуральної допомоги «Пакунок малюка» (далі – грошова компенсація) батькам, у яких народилася дитина, а в разі їх відсутності – патронатним вихователям, прийомним батькам, батькам-вихователям, опікунам новонародженої дитини на поточний рахунок із спеціальним режимом використання (спеціальний рахунок), відкритий в АТ КБ “ПриватБанк”.

Розмір грошової компенсації вартості одноразової натуральної допомоги «Пакунок малюка» становить не менш як три розміри прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років, установленого законом на дату подання заяви про призначення грошової компенсації вартості одноразової натуральної допомоги «Пакунок малюка».

Грошова компенсація пакунку призначається, якщо звернення за нею надійшло не пізніше ніж через 12 місяців з дня народження дитини.

Отримувач може звернутися за грошовою компенсацією:

  • шляхом надсилання заяви та документів поштою до відповідного структурного підрозділу з питань соціального захисту населення;
  • під час надання йому комплексної послуги єМалятко.

Консультацію підготувала Юлія Олешкевич, головний юрист Сарненського бюро правової допомоги Сарненського МЦ з надання БВПД