назад

Як непрацюючим пенсіонерам, які проживають на території радіоактивного забруднення, отримати доплату до пенсії у розмірі однієї, двох або, навіть, трьох мінімальних заробітних плат

Ще з 17 липня 2018 року рішенням Конституційного суду України у справі №6-р/2018 непрацюючим пенсіонерам, які проживають на території радіоактивного забруднення внаслідок аварії на ЧАЕС, відновлено право на отримання доплати до пенсії у розмірі однієї, двох або трьох мінімальних заробітних плат. Втім, і досі не всі пенсіонери обізнані з тим, що мають додаткові соціальні гарантії, завдяки яким можна суттєво покращити своє матеріальне становище.

Тож, хто, як та за яких умов може отримати доплату до пенсії розповідає завідувачка сектору Маневицьке бюро правової допомоги Наталія Зоря.

Така доплата передбачена статтею 39 Закону  України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”   (Закон №796) в редакції, чинній до 01.01.2015, відповідно до якої пенсії непрацюючим пенсіонерам, які проживають на цих територіях, і стипендії студентам, які там навчаються, підвищуються у наступних розмірах:

– у зоні безумовного (обов`язкового) відселення – три мінімальні заробітні плати;

– у зоні гарантованого добровільного відселення – дві мінімальні заробітні плати;

– у зоні посиленого радіоекологічного контролю – одна мінімальна заробітна плата.

Питання поділу території на відповідні зони врегульовано Законом України “Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи” (Закон №791а-ХІІ).

Звертаємо увагу, що у зв’язку зі змінами в законодавстві, з 1 січня 2015 року четверта зона – зона посиленого радіоекологічного контролю виключена з переліку зон радіоактивно забруднених територій, відповідно особи, які проживають на цій території, не мають права на отримання доплати.

Повний перелік населених пунктів, віднесених до зон радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи затверджений постановою Кабінету Міністрів УРСР від 23 липня 1991 року № 106.

Особа має право на зазначену доплату за наявності таких умов:

– вона є пенсіонером;

– проживає в одній із зон радіоактивного забруднення;

– офіційно не працює;

– має відповідне посвідчення особи, яка постраждала внаслідок аварії на ЧАЕС.

В якому розмірі має виплачуватись зазначена доплата?

Розмір доплати до пенсії залежить від того, в якій зоні проживає непрацюючий пенсіонер. Мінімальна заробітна плата на даний час становить 6500 гривень (з 1 жовтня 2022 року – 6700 гривень).

Як отримати зазначену доплату?

Доплата здійснюється територіальним органом Пенсійного фонду України, в якому на обліку перебуває пенсіонер. Тож, перш за все, з відповідною заявою необхідно звернутись саме туди.

Якщо ж органи Пенсійного фонду України відмовляють у встановленні доплати,  отримати її також можна у судово