З 2019 року на базі системи надання безоплатної правової допомоги було розпочато реалізацію пілотного проєкту «Програма відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення». За три роки, що діє Програма, вона показала свою ефективність та дієвість, адже чимала кількість неповнолітніх вже отримала можливість виправити ситуацію, що склалася у зв’язку з вчиненням кримінального правопорушення, та розпочати нове життя.
Тож, детальніше про особливості реалізації «Програми відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення», та як стати учасником Програми розповідає фахівчиня Черкаського місцевого центру з надання БВПД Юлія Гурнак.
Слід зазначити, що програма ґрунтується на відновних підходах у кримінальних провадженнях про кримінальні проступки та нетяжкі злочини, вчинені неповнолітніми, і включає в себе скоординовану організацію ефективної комунікації між такими неповнолітніми і потерпілими від вчинених ними кримінальних правопорушень, з метою забезпечення відшкодування заподіяної шкоди, максимально раннього виведення неповнолітніх правопорушників із кримінального процесу з обов’язковим ужиттям узгоджених заходів для їх ресоціалізації та запобігання повторним кримінальним правопорушенням.
Адже, іноді правопорушник зовсім не розуміє через свій юний вік, якої шкоди та моральних страждань він завдав потерпілій стороні, наприклад, коли правопорушення вчинено щодо знайомої людини, а іноді навіть друга.
Відповідно до Порядку реалізації Програми, затвердженого спільним наказом Міністерства юстиції України та Генеральної прокуратури України від 21 січня 2019 р. № 172/5/10, вона може бути застосована у разі:
- наявності потерпілої сторони – фізичної особи, якій кримінальним правопорушенням завдано моральної, фізичної або майнової шкоди, а також юридичної особи, якій кримінальним правопорушенням завдано майнової шкоди;
- вчинення неповнолітнім вперше кримінального проступку або нетяжкого злочину;
- визнання неповнолітнім факту вчинення кримінального правопорушення;
- згоди неповнолітнього і потерпілого на участь у Програмі.
Отже, якщо обставини кримінального провадження відповідають вищезазначеним умовам, щоб взяти участь у Програмі, неповнолітньому або його законному представнику потрібно звернутися до прокурора, який бере участь в розгляді справи та висловити бажання взяти участь в даній Програмі.
Якщо обставини кримінального провадження відповідають вищезазначеним умовам та у разі отримання згоди сторін прокурор пропонує сторонам заповнити заяву про участь у Програмі.
Надалі, протягом одного робочого дня після заповнення заяви прокурор передає її та інформацію щодо правової кваліфікації кримінального правопорушення, у вчиненні якого підозрюється неповнолітня особа, із зазначенням статті (її частини) Кримінального кодексу України, дати закінчення строку досудового розслідування у кримінальному провадженні до регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги, який діє в межах адміністративно-територіальної одиниці.
Регіональний центр з надання БВПД протягом одного робочого дня після отримання заяви та відповідної інформації від прокурора:
- приймає рішення про застосування Програми та видає відповідне доручення для проведення медіації посереднику і передає йому копію заяви та інформацію, отриману від прокурора;
- організовує проведення зустрічі між сторонами та посередником.
У ході проведення медіаційної процедури неповнолітній, який є підозрюваним у вчиненні кримінального правопорушення, та потерпілий за допомогою кваліфікованого посередника намагаються врегулювати конфлікт шляхом укладення угоди про застосування Програми відновлення.
Участь у Програмі надає шанс неповнолітньому усвідомити свою провину та не вчиняти протиправних дій в майбутньому. Успішне проходження Програми може братись до уваги судом при розгляді справи та сприяти закриттю щодо нього кримінального провадження.
Потерпілому ж участь у Програмі дає можливість швидко і більш реально отримати відшкодування нанесеної шкоди, відновити відчуття безпеки – знати, які кроки зроблено, щоб правопорушення не повторилося та впоратися з негативними емоціями й переживаннями, спричиненими правопорушенням.
Довідково. Проєкт «Програма відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення» діє в Україні на підставі наказу Міністерства юстиції України та Генеральної прокуратури України «Про реалізацію пілотного проекту «Програма відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення» від 21.01.2019 №12/5/10 (зі змінами).