назад

Як відновити документи, які були втрачені під час евакуації з районів активних бойових дій

Під час евакуації  з районів ведення активних бойових дій українці доволі часто втрачають документи, а  облаштувавшись у безпечних регіонах  перш за все намагаються їх відновити. Отож, про алгоритм відновлення загублених документів розповідає головний юрист Київського бюро правової допомоги № 2 Андрій Мірошник.

В першу чергу потрібно звернутися до правоохоронних органів та подати заяву про втрату чи викрадення документів, особливо, якщо Ви втратили документи, що посвідчують особу (паспорт, водійське посвідчення тощо) та отримати витяг з ЄРДР.

Як відновити втрачені  документи,що посвідчує особу

Для оформлення нового документа, що посвідчує особу  необхідно особисто прийти до зручної для Вас установи: підрозділу Державної міграційної служби України, Центру надання адміністративних послуг або центру обслуговування громадян «Паспортного сервісу».

Важливо, що оформити новий паспортний документ можна за місцем звернення особи, але у тих населених пунктах, які знаходяться на підконтрольних Україні територіях.

Для оформлення паспорта громадянина України у формі ID-картки, замість втраченого документа, потрібно подати:

  • заяву про втрату паспорта;
  • витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань (у разі викрадення паспорта);
  • документ, що підтверджує сплату адміністративного збору, або оригінал документа про звільнення від його сплати;
  • довідку органу реєстрації встановленого зразка про місце проживання (за наявності).

Як відновити втрачені правовстановлюючі документи на нерухоме майно

У випадку втрати правовстановлюючих документів на нерухоме майно ви можете отримати дублікат.

Варто зауважити, що за загальним правилом, у разі втрати або зіпсування правовстановлюючих документів на майно, лише суб’єкт, який видав такий документ, може видати його дублікат. Тобто, якщо Ви оформлювали договір купівлі-продажу у державного нотаріуса, Вам потрібно звернутися саме до нього, щоб отримати дублікат, який матиме таку ж юридичну силу, що і оригінал. Зверніть увагу, що єдиною підставою, за наявності якої видача дубліката документа не може бути здійснена суб’єктом, який видав такий документ, є ліквідація (припинення діяльності) такого суб’єкта. У такому випадку видача дубліката документа здійснюється правонаступником відповідного суб’єкта або архівною установою (якщо передбачається передача документів до архіву).

Поряд з цим, якщо ж ви не пам’ятаєте прізвище нотаріуса, який посвідчував договір або видавав свідоцтво на право на спадщину, а копії документів відсутні, необхідну вам інформацію можна отримати зробивши платну інформаційну довідку з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. Така довідка містить як дані про власника нерухомого майна так і про сам об’єкт, номер договору, дату його укладання, особу яка посвідчувала договір, особу, яка здійснила державну реєстрацію, а також дату та час проведення державної реєстрації.

Така довідка може містити повні дані, за умови реєстрації після 2013 року, архівні дані з Реєстру прав на нерухоме майно, який функціонував до 2013 року, або дані про нерухоме майно взагалі можуть бути відсутні. У такому разі за отриманням інформації слід звернутися до архіву БТІ.

У випадку, якщо оформити дублікати правовстановлюючих документів неможливо через перебування нотаріуса на тимчасово окупованій території, то можна звернутися до суду з позовною заявою про визнання права власності на об’єкт нерухомості або про встановлення юридичного факту.