назад

Як внутрішньо переміщеній особі отримати субсидію на оплату житлово-комунальних послуг

Питання, що турбує багатьох. Консультацію  з цього приводу підготувала фахівчиня  зі зв’язків із громадськістю та пресою Кам’янського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Марія Ростова.

Чим регулюється питання призначення субсидії

Порядок надання населенню субсидій регулюється Положенням про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 р. № 848.

Відсоток платежу для призначення субсидії встановлено Постановою Кабінету Міністрів України від 27 липня 1998 р. № 1156 «Про новий розмір витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива у разі надання житлової субсидії» із змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2010 р. № 621. Порядок обчислення середньомісячного сукупного доходу сім’ї (домогосподарства) для усіх видів державної соціальної допомоги, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 22 липня 2020 року № 632. Постанова Кабінету Міністрів України від 19 травня 2021 року № 505 «Деякі питання призначення житлових субсидій». Постанова Кабінету Міністрів України від 19 квітня 2022 року № 462 «Деякі питання надання пільг та житлових субсидій в умовах воєнного стану».

Хто має право на субсидію

Право на призначення субсидії мають сім’ї, у яких розмір плати за житлово-комунальні послуги у межах норм споживання з урахуванням пільг перевищує обсяг визначеного Кабінетом Міністрів України обов’язкового відсотка платежу.

Чи потрібен договір оренди житла для отримання субсидії

Субсидія надається за місцем фактичного проживання особи. При цьому укладання договору наймання (оренди) житла не вимагається, а склад домогосподарства зазначається заявником у декларації.

Куди звертатись

Для отримання субсидії на оплату житлово-комунальних послуг внутрішньо переміщені особи можуть звернутись до:

  • найближчого сервісного центру Пенсійного фонду України;
  • Центру надання адміністративних послуг;
  • уповноваженої посадова особа виконавчого органу сільської, селищної, міської ради відповідної територіальної громади.

Як можна оформити субсидію онлайн

ВПО можуть оформити субсидію в електронній формі, за допомогою таких сервісів:

  • портал «Дія»;
  • вебпортал електронних послуг ПФУ;
  • мобільний додаток Пенсійного фонду України.

Які документи потрібні для отримання субсидії

  1. Заява про призначення субсидії.
  2. Декларація про доходи та витрати.
  3. Дані про мешканців домогосподарства.
  4. Паспорт, реєстраційний номер облікової картки платника податків (РНОКПП).
  5. Довідка про статус ВПО.

Чи враховується розмір допомоги на проживання ВПО при призначенні субсидії?

Ні, розмір допомоги залежить від вартості житлово-комунальних послуг, якими користується родина, і від рівня її доходів. Допомога на проживання, що надається ВПО відповідно до Постанови КМУ від 20 березня 2022 р. N 332 «Деякі питання виплати допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам», не враховується до сукупного доходу при призначенні житлової субсидії.

Як перевірити чи призначено субсидію

Перевірити чи призначено вам субсидію на оплату житлово-комунальних послуг можна:

  • звернувшись особисто до органу, в якому ви подавали документи на отримання субсидії;
  • онлайн за посиланням subsidii.ioc.gov.ua/.