Сучасні подружжя часто уникають офіційної реєстрації шлюбу у відділах РАЦСу, натомість обирають спільне проживання у фактичному шлюбі. Та в цьому випадку треба розуміти, що можуть виникнути ситуації, коли факт проживання однією сім’єю доведеться доводити в суді, наприклад, при необхідності поділу спільного майна.
Юристка Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Хмельницькій області Анна Бенькалович розповідає про ознаки фактичного шлюбу та позицію Верховного Суду України щодо належних доказів проживання чоловіка та жінки однією сім’єю.
Частина друга статті 3 Сімейного кодексу України визначає, що сім’ю складають особи, які спільно проживають, пов’язані спільним побутом, мають взаємні права та обов’язки.
Отже, відповідно до цієї норми ознаками фактичної сім’ї, що складає фактичний шлюб між чоловіком та жінкою, є:
- спільне проживання чоловіка й жінки;
- спільний побут;
- взаємні права та обов’язки.
Як йдеться в роз’ясненнях Верховного суду України від 01 січня 2012 року, викладеними в судовій практиці щодо розгляду справ про встановлення фактів, що мають юридичне значення, відповідно до пункту 5 частини першої статті 315 Цивільного процесуального кодексу України, суд може розглядати справи про встановлення факту проживання однією сім’єю чоловіка та жінки без шлюбу за таких умов:
- має місце спільне проживання чоловіка та жінки однією сім’єю, термін спільного проживання (не менше п’яти років);
- мета встановлення факту (розподіл спільно набутого майна, спадкування за законом);
- відсутній спір про право.
Розгляд справ про встановлення факту проживання однією сім’єю чоловіка та жінки без укладення шлюбу перебуває в компетенції районних, районних у місті, міських чи міськрайонних судів за місцем проживання. Тобто саме до цих інстанцій слід звертатися з відповідною заявою.
При цьому в заяві треба зазначати:
- який факт заявник просить встановити та з якою метою;
- причини неможливості одержання або відновлення документів, що посвідчують цей факт;
- докази, що підтверджують факт.
Закон не визначає, які саме докази є беззаперечним підтвердженням факту спільного проживання, тому вирішення питання про належність і допустимість таких доказів є обов’язком суду при їх оцінці.
Утім важливо наголосити, що згідно з позицією Верховного Суду показання свідків та спільні фотографії не можуть свідчити про факт спільного проживання однією сім’єю без реєстрації шлюбу та не можуть бути визначальними у вирішенні цього питання (постанова Верховного Суду від 12 грудня 2019 року у справі № 466/3769/16)
Що ж до належних доказів проживання чоловіка та жінки однією сім’єю, то такими відповідно до постанови Верховного Суду від 15 серпня 2019 року у справі № 588/350/15-ц, зокрема, є:
- ведення спільного господарства;
- наявність у сторін спільного бюджету;
- проведення спільних витрат;
- придбання майна в інтересах сім’ї;
- наявність між сторонами подружніх взаємних прав та обов’язків;
- інші докази, які вказують на наявність встановлених між сторонами відносин притаманних подружжю.
У публікації, зокрема, використано матеріали платформи правових консультацій WikiLegalAid.