Війна увірвалася у життя кожного українця і наклала відбиток на усі його аспекти. Одне із важливих питань сьогодення – спадкування земельної ділянки.
Як вирішення питання щодо оформлення права власності в порядку спадкування на земельну ділянку, до якої розпочато та не завершено процедуру безоплатної передачі її у власність?
Наприклад, за життя спадкодавець не завершив процедуру безоплатної передачі: отримав дозвіл відповідного органу виконавчої влади чи місцевого самоврядування на розробку проєкту відведення земельної ділянки із цільовим призначенням «для ведення особистого селянського господарства», виготовлено проєкт землеустрою щодо її відведення у власність, земельна ділянка сформована і їй присвоєний кадастровий номер, однак він не встиг зареєструвати право власності на зазначену земельну ділянку.
Дане питання регулюється, насамперед, нормами Цивільного кодексу України та Земельного кодексу України.
Відповідно до положень ст. 1216 Цивільного кодексу України, спадкуванням є перехід прав та обов’язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Окрім цього, ст. 1218 ЦК України встановлено, що до складу спадщини входять усі права та обов’язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Спадкова справа буде відкрита, але нотаріус відмовить у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом у зв’язку із неможливістю оформлення спадкових прав на земельну ділянку, оскільки відсутні правовстановлюючі документи. Порадить звернутися до суду із позовною заявою про визнання права власності на спадкове майно.
Так як, якщо за життя спадкодавець, не набув права власності на земельну ділянку, то спадкоємець також не набуває права власності у порядку спадкування. До спадкоємця переходять лише визначені майнові права, які належали спадкодавцеві на час відкриття спадщини.
Відповідно до правової позиції Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 16.05.2013 № 24-753/0/4-13 «Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування», якщо спадкодавець не набув права власності на земельну ділянку згідно зі ст. 125 Земельного кодексу України, проте розпочав процедуру приватизації земельної ділянки відповідно до чинного законодавства України, а органами місцевого самоврядування відмовлено спадкоємцям у завершенні процедури приватизації, то спадкоємці мають право звертатися до суду із позовами про визнання відповідного права в порядку спадкування – права на завершення приватизації та одержання державного акта про право власності на землю на ім`я спадкоємця, а не права власності на земельну ділянку.
Для вирішення даного питання рекомендуємо звернутись до відповідного органу виконавчої влади чи місцевого самоврядування із заявою про надання дозволу на завершення приватизації та одержання державного акта на право власності на Ваше ім’я, як спадкоємця .
У випадку, якщо Вам буде відмовлено, то Ви маєте право звертатися до суду з позовною заявою про визнання відповідного права в порядку спадкування – права на завершення процедури безоплатної передачі земельних ділянки, але не права власності на земельну ділянку.
Отже, Вам необхідно здійснити всі описані вище дії з метою завершення оформлення права власності на земельну ділянку.
У разі виникнення спірних питань або ж отримання відмови від будь-якої з вищевказаних установ Ви можете звернутись до центру/бюро правової допомоги для отримання безоплатної правової допомоги.
Консультацію підготувала завідувачка сектору «Бахмацьке бюро правової допомоги» Ніжинського місцевого центру з надання БВПД Яна Погоріла