назад
03.05.17

Юрист допоміг встановити право спільної сумісної власності

До Охтирського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги звернулася мешканка м. Тростянець, Сумської області громадянка «Р», яка дізналася про роботу установи з засобів  масової інформації. Вона є суб’єктом права на безоплатну вторинну правову допомогу (відповідно до ч. 1 ст. 14 Закону України «Про безоплатну правову допомогу»).

Громадянку «Р» хвилювало питання щодо визнання права спільної сумісної власності на будинок та поділ майна подружжя. За її словами, 2 грудня 1989 року вона уклала шлюб зі своїм чоловіком громадянином «Ф», із яким проживала ще з 1973 року. За час спільного проживання вони разом накопичили кошти та на підставі договору купівлі-продажу від 31 серпня 1989 року придбали житловий будинок, що розташований за відповідною адресою у м. Тростянець, Сумської області. Право власності оформили на чоловіка громадянина «Ф». Після укладення шлюбу вона з чоловіком в цьому будинку зробили капітальний ремонт, обклали його цеглою, побудували дві прибудови, крильце, вбиральню, душ, гараж. У 2012 році чоловік клієнтки помер. Коли вона звернулася до нотаріуса з питанням отримання свідоцтва про право на спадщину, то дізналася, що син її покійного чоловіка претендує на ½ частину спадщини, тобто будинку з господарськими спорудами.

Ураховуючи вище викладене, керівництвом Охтирського МЦ з надання БВПД, було прийнято рішення про призначення громадянці «Р» для надання правової допомоги, головного спеціаліста Тростянецького бюро правової допомоги Вячеслава Тютюнника (довіреність № 67 від 15.02.2017р.).

Він проаналізував норми статей Сімейного кодексу України, відповідно до яких ст. 21 Сімейного кодексу України шлюбом є сімейний союз жінки та чоловіка, зареєстрований у органі державної реєстрації актів цивільного стану.

Відповідно до частини 1 статті 62 Сімейного кодексу України, якщо майно дружини/чоловіка за час шлюбу істотно збільшилося у своїй вартості внаслідок спільних трудових чи грошових затрат або затрат другого з подружжя, воно у разі спору може бути визнане за рішенням суду об’єктом права спільної сумісної власності подружжя.

Визначаючи розмір часток сторін при поділі будинку, що є об’єктом права спільної сумісної власності, до подружжя застосовується положення частини 1 статті 70 Сімейного кодексу України, відповідно до яких у разі поділу майна, що є об’єктом права спільної сумісної власності подружжя, частки майна дружини та чоловіка є рівними, якщо інше не визначено домовленістю між ними або шлюбним договором.

Отже, досконально вивчивши надані клієнтом документи роз’яснено, щодо визнання права спільної сумісної власності на будинок та поділ майна подружжя можливо вирішити лише в судовому порядку. Вячеслав Тютюнник підготував позовну заяву та захистив інтереси клієнта в Тростянецькому районному суді Сумської області.

Тростянецьким районним судом Сумської області рішенням від 17 березня 2017 року справа № 583/1468/16-ц 2/588/75/17 дослідивши докази по справі в їх сукупності, приходить до висновку, що заява про визнання права спільної сумісної власності на будинок та поділ майна подружжяобґрунтована і підлягає задоволенню в повному обсязі.

На підставі викладеного та керуючись ст. 10, 60, 81, 88, 213-215, 217 Цивільного процесуального кодексу суд вирішив: задовольнити позовні вимоги та визнав за громадянкою «Р» право власності на ½ частину житлового будинку з прибудовами, господарськими будівлями та спорудами, у спільній сумісній власності подружжя.