назад
24.03.21

Завдяки відновному правосуддю двоє підлітків з Чернігівщини отримали другий шанс

В Україні вже другий рік реалізовується проект «Програма відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення», що впроваджується  Міністерством юстиції України та Офісом генерального прокурора та реалізовується на базі системи безоплатної правової допомоги. Чернігівщина долучилась до реалізації цього проекту в минулому році. За рік роботи в програмі встигло взяти участь троє неповнолітніх, історії двох з них в цій статті.

Ці історії об’єднує багато спільних рис – вік підозрюваних, характер вчиненого правопорушення,  усвідомлення ними своєї вини та каяття. Обоє учасників Програми  підозрювались у вчиненні кримінального правопорушення передбаченого статтею 185 Кримінального кодексу України за крадіжку мобільних телефонів. Через молодий вік вони не розуміли можливих наслідків вчинюваних ними дій.  Усвідомили серйозність скоєного вони вже під час спілкування з працівниками поліції.

Враховуючи те, що скоєні ними кримінальні правопорушення відносяться до нетяжких, вчинені ними вперше, а також те, що підозрювані розкаялись та усвідомили недопустимість такої поведінки в подальшому, прокурорами було ініційовано залучення їх до проекту «Програма відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення».  Для початку процесу медіації між підозрюваними та потерпілими Регіональним центром з надання БВПД у Чернігівській області було залучено адвокатів-медіаторів Оксану Мірошниченко та Володимира Кухту. Завдяки роботі адвокатів-медіаторів між підозрюваними та потерпілими було досягнуто порозуміння. Підозрювані повністю відшкодували завдані їх діями збитки та вибачились перед потерпілими.

Варто зазначити, що важливість цього проекту полягає в зміні підходів до виправлення неповнолітніх підозрюваних без застосування заходів кримінально-виховного характеру, що полягають в ізоляції особи від суспільства(покарання у вигляді арешту чи позбавлення волі)

Необхідність зниження карально-репресивного впливу на неповнолітніх пояснюється насамперед тим, що позитивні можливості застосування кримінального покарання щодо них більш обмежені, а негативні наслідки цього можуть бути значно глибшими порівняно з випадками застосування покарання щодо дорослих

Негативний вплив, який відчувають на собі неповнолітні під час відбування окремих видів покарання. Наприклад, у разі позбавлення волі, особа знаходиться у постійній взаємодії із такими ж злочинцями, як і вона, що негативно впливає на процес виправлення, а також в умовах ізоляції від оточуючого середовища неповнолітній втрачає ціннісні орієнтири та ще більше схиляється до ведення аморального способу життя.

Дані підходи до виправлення неповнолітніх підозрюваних повністю узгоджується кримінально-правовою політикою України, яка  визначає основним завданням виправлення та ресоціалізацію підозрюваних, а не застосування до них каральних заходів.

Програма відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні злочину, застосовується за чотирьох умов:

  • Перша – наявність потерпілої сторони;
  • Друга – якщо неповнолітній вперше вчинив злочин невеликої або середньої тяжкості;
  • Третя – визнання неповнолітнім факту вчинення злочину;
  • Четверта – і неповнолітній, і потерпілий дали згоду на участь у програмі.

У випадку, якщо обставини кримінального провадження відповідають умовам Порядку реалізації пілотного проекту «Програма відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні злочину», прокурор інформує неповнолітнього, його законного представника та потерпілого про можливість реалізації Програми  шляхом залучення Регіональним центром з надання БВПД посередника та укладання угоди про застосування Програми.

Посередниками у цьому процесі виступають адвокати, які співпрацюють із системою. Вони сприяють сторонам у примиренні та допомагають з’ясувати, якого саме відшкодування потребують сторони.

Таким чином, медіація вже на ранньому етапі сприяє виведенню неповнолітніх правопорушників із кримінального процесу, допомагає уникнути кримінального світу. Це не означає, що порушник взагалі не нестиме відповідальність, адже він має відшкодувати заподіяну шкоду потерпілому, а також пройти процес ресоціалізації. А далі з неповнолітнім працюватимуть спеціалісти, щоб допомогти вирішити проблеми, які призвели до правопорушення.