назад
16.11.23

Жили без реєстрації шлюбу, тому право на спадщину довелося доводити в суді

Понад 10 років Юлія мешкала з Олександром однією сім’єю, проте шлюб не реєстрували — не бачили потреби. У них народилась донька, реєстрацію народження дитини внесли зі слів матері.

У 2021 році чоловік помер. Постало питання спадщини. Юлія звернулась до нотаріуса, але отримала відмову, оскільки не була офіційною дружиною покійного, а отже не мала права на спадщину.

Щоб претендувати на спадщину потрібно було встановити факт проживання однією сім’єю чоловіка та жінки без реєстрації шлюбу. Для цього Юлія звернулася до Ічнянського бюро правової допомоги.

Оскільки середньомісячний дохід жінки не перевищує розміру двох прожиткових мінімумів, вона має право на безоплатну вторинну правничу допомогу (допомогу зі зверненням до суду). Представляти її інтереси у суді уповноважили юристку Олену Кисиленко.

Вона підготувала та подала заяву до суду  про встановлення факту, що має юридичне значення, зібрала усі необхідні докази,  залучила свідка, який підтвердив, що чоловік та жінка проживали разом за однією адресою, вели спільне господарство, мали спільний бюджет та дитину. До того ж, свідок розповів, що Юлія оплатила всі витрати на поховання померлого.

Свою правову позицію юристка аргументувала і нормами українського законодавства.

Так, відповідно до ч. 2, ч. 4 ст. 3 Сімейного кодексу України сім’ю складають особи, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права та обов`язки. Сім`я створюється на підставі шлюбу, кровного споріднення, усиновлення, а також на інших підставах, не заборонених законом і таких, що не суперечать моральним засадам суспільства.

У результаті суд задовольнив позовні вимоги клієнтки та встановив факт проживання однією сім`єю чоловіка та жінки без реєстрації шлюбу. Тепер Юлія зможе оформити спадщину, що залишилися  після смерті її цивільного чоловіка.

Ця справа в Єдиному державному реєстрі судових рішень: №  733/602/22

Довідково. Доказами, які свідчать про факт проживання однією сім`єю чоловіка та жінки без шлюбу можуть бути: свідоцтва про народження дітей, довідки з місця проживання, свідчення свідків, листи ділового та особистого характеру тощо. Також це можуть бути: свідоцтво про смерть одного із «подружжя», свідоцтва про народження дітей, в яких чоловік у добровільному порядку записаний як батько, виписки з господарських домових книг про реєстрацію чи вселення; докази про спільне придбання майна як рухомого, так і нерухомого (чеки, квитанції, свідоцтва про право власності); заяви, анкети, квитанції, заповіти, ділова та особиста переписка, з яких вбачається, що «подружжя» вважали себе чоловіком та дружиною, піклувалися один про одного; довідки житлових організацій, сільських рад про спільне проживання та ведення господарства.