Олександр — ліквідатор аварії на ЧАЕС, ветеран війни, має інвалідність ІІ групи внаслідок війни.
Пенсійний фонд України обмежив розмір його пенсії, бо відповідно до вимог пенсійного законодавства максимальний розмір пенсії не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів для осіб, які втратили працездатність.
Пенсіонер кілька разів звертався до територіального відділення фонду з проханням перерахувати розмір пенсії, чим забезпечити йому гарантоване державою право на належне пенсійне забезпечення. Проте бажаного результату самотужки не зміг досягти.
По допомогу у цьому питанні він звернувся до Роменського бюро правничої допомоги.
Олександр, як ветеран війни, має право на всі види правничих послуг від системи надання БПД, в тому числі допомогу зі зверненням до суду.
Представляти його інтереси у суді доручили юристці бюро Аллі Єрньєй.
Вона з’ясувала, що чоловік отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Крім того, він має статус особи з інвалідністю II групи та право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни — осіб з інвалідністю.
Однак виплата пенсії проводиться лише в розмірі десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність, що суперечить його законним правам та інтересам на належне пенсійне забезпечення. Така правова позиція викладена і в рішенні Конституційного суду України.
Суд взяв до уваги обставини справи та рішення Конституційного суду України і як результат —– задовольнив позовні вимоги у повному обсязі.
Ця справа в Єдиному державному реєстрі судових рішень: № 480/5696/24.
Довідково. Конституційний Суд України у березні 2024 року ухвалив рішення, яким визнав неконституційними припис статті 2 Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» № 3668-VI зі змінами, що поширює свою дію на Закон України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та припис першого речення частини третьої статті 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Тобто положення частини третьої статті 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», що обмежували виплату пенсії 10 – ти кратним прожитковим мінімумом, втратили чинність, оскільки є неконституційними.
Отож, визначивши правові підстави для перерахунку пенсії свого клієнта, юристка підготувала та подала до суду позовну заяву, в якій просила визнати протиправними дії територіального відділення Пенсійного фонду України щодо обмеження під час перерахунку пенсії та зобов`язати його перерахувати з 20.03.2024 належну Олександру пенсію, призначену відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», без обмеження максимальним розміром, що становить десять прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність, та виплатити різницю між належною до сплати та фактично сплаченою сумою пенсії без обмеження максимальним розміром десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність.