назад

Знятий з військового обліку за наказом МОУ 342: що і як?

Більше ніж півроку триває воєнний стан на території України. Змінилося життя , змінилися і запити на правові консультації. Так, на лінії Єдиного контакт центру БПД – 0 800 213 103 одне із топ трьох питань, із якими звертаються громадяни за консультацією – це питання, пов’язані із військовою службою, зокрема, мобілізацією під час воєнного стану.

З одним із таких питань і звернувся пан Володимир (ім’я змінено із етичних переконань) на лінію 0 800 213 103. Клієнт розповів, що він їхав на роботу і проїздив через один із блок-постів, де його зупинили для перевірки документів. Поряд із військовими при перевірці були представники поліції та територіального центру комплектування та соціальної підтримки, які і забажали перевірити військовий квиток. При перевірці військового квитка – з’ясувалось, що пан Володимир був знятий із військового обліку згідно із наказом МОУ №342. Але представник центру комплектування виписав повістку із коротким коментарем: «завтра на 09:00 там і з’ясують!» і вказав на наказ №342 у військовому квитку.

Логічно виникло питання – чи може підлягає мобілізації громадянин, який був знятий з військового обліку за наказом МОУ 342?

На це запитання сьогодні і відповідаємо:

Наказ Міністерства оборони України№342 від 09.06.2006 втратив чинність, а відомості у військовому квитку на дату події вже не актуальні. Наказ МОУ №342 від 09.06.2006  втратили чинність відповідно до наказу МОУ «Про внесення змін до Настанови з військового обліку прапорщиків, мічманів, сержантів, старшин, солдатів і матросів запасу в Збройних Силах України та інших військових формувань»  №24 від 15.01.2015. Нині, рішення про зняття з обліку відбувається на підставі наказу МОУ №402 від 14.08.2008.

Виходячи із вищевказаного та діючого законодавства запис у військовому квитку «знятий з військового обліку згідно з наказом МОУ №342» не означає, що людина не підлягає призову у воєнний час. Тому і так, і ні. Оскільки, за станом здоров’я громадянин може бути непридатним до військової служби у мирний час, але підпадати під мобілізацію у період війни.

Як бути далі?

Тобто, тепер для отримання у військовому квитку запису «непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку» необхідно, аби при проходженні медичної комісії ВЛК встановила статтю із списком хвороб, наведеному в наказі №402 від 14.08.2008.

Під час мобілізації після закінчення медичного обстеження ВЛК виносить одну із таких постанов:

  • придатний до військової служби;
  • тимчасово непридатний до військової служби (із вказанням дати повторного огляду);
  • непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку;
  • непридатний до військової служби у мирний час, обмежено придатним у воєнний час.

Постанови ВЛК приймаються на підставі Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби (далі – Розклад хвороб) (додаток 1), пояснень щодо застосування статей Розкладу хвороб (додаток 2) та таблиць додаткових вимог до стану здоров’я (далі – ТДВ) (додаток 3).

Рішення про тимчасову непридатність приймається на термін, необхідний для повного відновлення функцій органів та систем організму, але не більше одного року, з наступним переоглядом для вирішення питання про придатність до військової служби.

Постанови ВЛК щодо військовослужбовців, які визнані непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку або непридатними до військової служби у мирний час, обмежено придатними у воєнний час, повинні бути реалізовані негайно (пункт 22.12 Положення).

Порядок оскарження

У спірних питаннях, пов’язаних із незгодою призовника з висновками лікарів, які залучаються до медичного огляду призовників, питаннях контролю за об’єктивністю висновків лікарів за рішенням штатної ВЛК призовник може бути направлений на контрольне обстеження у військовий лікувальний заклад.

У разі відмови у достроковому звільненні з військової служби за станом здоров’я, рішення повідомляється із зазначенням причини відмови. Таке рішення може бути оскаржене в адміністративному порядку шляхом подання позовної заяви.

До заяви додаються: копії паспорта, відмова в/ч у достроковому звільненні, висновок про стан здоров’я ВЛК.

Судова практика: https://reyestr.court.gov.ua/Review/82257696

Довідково: консультацію підготувала юрист Регіонального центру з надання БВПД у Сумській області Яна Кравець.