назад

Зниклого захисника визнали померлим на підставі документальних доказів

Батько Олега з вересня 2021 року проходив військову службу за контрактом. Від початку повномасштабного вторгнення рф на територію України, перебував у зоні проведення бойових дій.

У лютому 2023 року, під час розмови з батьком, військовослужбовець повідомив, що їде виконувати бойове завдання і кілька днів з ним не буде зв’язку. А на початку березня 2023 року, родина отримала сповіщення, що чоловік зник безвісті під час виконання бойового завдання.

Батько військовослужбовця звернувся до районного відділу поліції із заявою, де вказував, що його син зник безвісти під час артилерійського обстрілу, та отримав витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань.

Олег, в свою чергу, звертався до військової частини, щоб дізнатися обставини зникнення батька. У відповідь на звернення отримав акт службового розслідування, з якого дізнався, що біля села Водяне був знищений БМП, в якому знаходився його батько. Після того як артилерійський обстріл вщух побратими хотіли евакуювати тіло загиблого, але не знайшли його. Отож, його визнали зниклим безвісти.

Самі обставини зникнення військового та свідчення його побратимів дають можливість вважати, що він загинув.

Юридичним документом, який підтверджує смерть людини є свідоцтво про смерть, видане на підставі висновку судово-медичного експерта. Проте у цьому випадку тіло військовослужбовця залишилось на полі бою, тож не було можливості отримати такий висновок і свідоцтво про смерть.

Щоб визнати батька померлим та упорядкувати потрібні документи, Олег звернувся до системи БПД — Богодухівського бюро правничої допомоги.

Оскільки його середньомісячний дохід не перевищує розміру двох прожиткових мінімумів, він має право на безоплатну правничу допомогу.

Представляти його інтереси у суді доручили юристці Олені Змієвській.

Вона ознайомилася з документами, які надав клієнт, склала та подала до суду позовну заяву про визнання фізичної особи померлою.

Позовні вимоги аргументувала доказами, зокрема письмовими свідченнями побратимів військовослужбовця, нормами чинного законодавства та судовою практикою, що регулюють це питання.

Суд виніс рішення, яким задовольнив позовну заяву у повному обсязі та визнав батька Олега померлим. Також вирішив вважати, що його смерть пов’язана із захистом Батьківщини, участю у забезпеченні здійснення заходів національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії росії проти України.

Більш того, це рішення суд виніс на підставі наданих документальних доказів без виклику свідків.

Тепер Олег має можливість на підставі рішення суду, звернувшись до відділу державної реєстрації актів цивільного стану, отримати свідоцтво про смерть батька та в подальшому реалізувати право на оформлення пільг.

Ця справа в Єдиному державному реєстрі судових рішень: №613/731/24

Довідково. Відповідно до ч. 2 ст. 46 Цивільного кодексу України фізична особа, яка пропала безвісти у зв`язку з воєнними діями, збройним конфліктом, може бути оголошена судом померлою після спливу двох років від дня закінчення воєнних дій. З урахуванням конкретних обставин справи суд може оголосити фізичну особу померлою і до спливу цього строку, але не раніше спливу шести місяців.

Статтею 306 Цивільного процесуального кодексу України визначено, що у заяві про визнання фізичної особи безвісно відсутньою або оголошення її померлою повинно бути зазначено: для якої мети необхідно заявникові визнати фізичну особу безвісно відсутньою або оголосити її померлою; обставини, що підтверджують безвісну відсутність фізичної особи, або обставини, що загрожували смертю фізичній особі, яка пропала безвісти, або обставини, що дають підставу припускати її загибель від певного нещасного випадку.

Відповідно до ч. 1 ст. 309 Цивільного процесуального кодексу України у разі одержання заяви про появу фізичної особи, яку було визнано безвісно відсутньою або оголошено померлою, або відомостей про місцеперебування цієї особи суд за місцеперебуванням особи або суд, який ухвалив рішення про визнання особи безвісно відсутньою або оголосив її померлою, призначає справу до слухання за участю цієї особи, заявника та інших заінтересованих осіб і скасовує своє рішення про визнання фізичної особи безвісно відсутньою або оголошення її померлою. Заяву може бути подано особою, яку було визнано безвісно відсутньою або оголошено померлою, або іншою заінтересованою особою.