Олег Григорович, попри інвалідність ІІ групи, у 56 років виявив бажання захищати Україну і 25 лютого 2022 року мобілізувався до лав Збройних сил України.
Чоловік брав участь у бойових діях у складі однієї з військових частин прикордонної служби.
У травні 2023 року він звернувся до командування військової частини з рапортом про звільнення з військової служби у зв’язку з наявністю дружини з інвалідністю ІІІ групи.
До рапорту додав копію свого паспорта та паспорта дружини, копію свідоцтва про шлюб, копію довідки МСЕК та пенсійного посвідчення дружини, письмову згоду на обробку персональних даних.
Проте, відповідь про результати розгляду рапорту не отримав, після чого звернувся до Черкаського бюро правничої допомоги.
Юристка бюро допомогла військовослужбовцю скласти ще один рапорт та порадила знову звернутися до командування частини.
Цього разу, Олег отримав відмову у звільненні з військової служби за сімейними обставинами, оскільки дружина військовослужбовця має ІІІ групу інвалідності, а не І чи ІІ.
Після чого він знову повернувся до бюро правничої допомоги.
Оскільки пан Олег має статус учасника бойових дій, він має право на безоплатну правничу допомогу із зверненням до суду.
Представляти його інтереси у суді доручили адвокату, який співпрацює з системою БПД, Андрію Нікітюку.
Він склав позовну заяву із вимогами визнати протиправними дії щодо відмови у звільненні з військової служби на підставі підпункту “г” пункту 2 частини 4 статті 26 Закону України “Про військовий обов’язок і військову службу” (в редакції чинній на час розгляду справи), як військовослужбовця, який проходить військову службу за призовом під час мобілізації під час воєнного стану, за сімейними обставинами у зв’язку з наявністю дружини із числа осіб з інвалідністю та зобов’язати прийняти рішення про звільнення.
У заяві адвокат зазначив, що законодавством передбачено окрему підставу для звільнення за сімейними обставинами в разі наявності дружини (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю, незалежно від групи інвалідності.
Суд погодився з доводами, викладеними в позовній заяві, визнав протиправною бездіяльність військової частини та зобов’язав повторно розглянути питання про звільнення Олега Григоровича.
Не погоджуючись з рішенням, військова частина подала апеляційну скаргу, яку суд апеляційної інстанції залишив без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін.
Потому військова частина подала касаційну скаргу, яку Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду, погоджуючись з рішеннями суду першої інстанції та апеляційного суду, залишив без задоволення.
Отож, Олега звільнили з військової служби на підставі раніше поданих документів.
Ця справа в Єдиному державному реєстрі судових рішень: № 580/4680/23.