назад
02.08.23

Безоплатна правова допомога для людей похилого віку

Понад 60 тисяч людей похилого віку цього року звернулися до юристів системи безоплатної правової допомоги. Щоб одержати потрібну послугу – правову консультацію, допомогу у складенні документів чи представництво інтересів у суді, пенсіонери самостійно звертаються до бюро правової допомоги чи консультаційних пунктів доступу до системи БПД. Якщо ж вони, через свою маломобільність, мешкають у спеціалізованих закладах, належну їм правничу допомогу отримують за місцем перебування.

Консультаційні пункти доступу до системи БПД в геріатричних пансіонатах та інших спеціалізованих закладах

Щоб забезпечити доступ до безоплатної правової допомоги вразливим верствам населення, зокрема людям похилого віку чи представникам інших маломобільних категорій, працюють  консультаційні пункти доступу до системи БПД у спеціалізованих пансіонатах та інтернатах.

На Буковині такий пункт працює у Чернівецькому геріатричному пансіонаті. Його підопічні, переважно люди літнього віку, цікавляться у юристів, яким чином можна поштою подати заяву до Управління Пенсійного  фонду, як визнати недійсним договір купівлі-продажу майна і чи можна не сплачувати за комунальні послуги, якщо не мешкаєш у квартирі.

«Самотні люди, які перебувають у пансіонаті,  потребують уваги та спілкування. Часто вони звертаються не лише з правовими проблемами, а передусім хочуть розповісти про своє життя. Тому, намагаємося і розрадити, і допомогти», — каже головна юристка Чернівецького бюро правової допомоги № 2  Тетяна Залата.

На Чернігівщині юристи щомісяця консультують підопічних та працівників Чернігівського міського територіального центру соціального обслуговування, проводять для них правопросвітницькі заходи. Щоб надавати більш комплексну допомогу людям до цих заходів залучають регіональних представників Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, юристів громадської організації «МАRТ» та управління захисту прав споживачів головного управління Держпродспоживслужби в області.

«Безоплатна правова допомога без бар’єрів займає важливе місце в діяльності установ БПД в Чернігівській області. Ми роз’яснюємо положення чинного законодавства, надаємо консультації, використовуючи свої повноваження для всебічної юридичної допомоги людям похилого віку та особам з інвалідністю», — директорка Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Ірина Протченко.

Фахівці системи БПД у Сумській області, також, слідуючи кращим традиціям безбар’єрності, постійно сприяють посиленню правових можливостей осіб вразливих категорій, забезпечуючи роботу консультаційних пунктів  у Кролевецькому будинку-інтернаті для людей похилого віку та осіб з інвалідністю, Будищанському та Лебединському психоневрологічних інтернатів.

«Під час візитів до цих закладів юристи допомагають вирішувати правові потреби не тільки підопічних, але й працівників цих установ», — зазначає директорка Регіонального центру з надання БВПД  у Сумській області Олена Демченко.

На Рівненщині юристи надають правову допомогу на базі Центру надання соціальних послуг Сарненської міської ради, Центру надання соціальних послуг Висоцької сільської ради, де одинокі громадяни похилого віку забезпечуються безкоштовними обідами та одягом, а також у відділенні стаціонарного догляду для постійного або тимчасового проживання одиноких громадян села Вичівка Вараського району Рівненської області. Під час роботи цих пунктів фахівці не лише надають правові консультації, а й вторинну правову допомогу, зокрема складають адміністративні позови щодо визнання бездіяльності ГУ ПФУ в Рівненській області протиправною та зобов’язання вчинення певних дій.

Загалом, відвідуючи ці спеціалізовані заклади, юристи розповідають про порядок отримання безоплатної вторинної правової допомоги, забезпечення прав осіб з інвалідністю та маломобільних груп населення, положення законодавства, які стосуються вказаних категорій осіб, зокрема, про санаторно-курортне лікування, протезування, пільги щодо побутового, торгового, медичного, транспортного обслуговування, доступність державних сервісів для осіб похилого віку, надання субсидій, соціальних виплат тощо.

Навчаємо людей, що надають соціальні послуги вдома

Часто пенсіонери, які не здатні самостійно себе обслуговувати і потребують постійної сторонньої допомоги, користуються соціальною послугою «Догляд удома». Люди, які надають ці послуги, проходять навчання, під час якого, зокрема дізнаються і про право своїх підопічних на безоплатну правову допомогу.

Так, фахівці Правобережного київського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги долучаються до навчання людей, які мають намір надавати соціальні послуги вдома, що проводить Київський міський центр соціальних служб.

Під час навчання слухачам курсу розповідають про типові питання, з якими звертаються за правничою допомогою люди з інвалідністю та пенсіонери. Оскільки, саме вони мають право отримувати подібні послуги.

«Люди, що планують надавати соціальні послуги вдома, мають знати про механізми реалізації прав своїх підопічних. Саме тому ми активно долучаємося до навчання таких осіб, розповідаючи про правові інструменти захисту прав соціально вразливих груп населення», — директор Правобережного київського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Сергій Бреус.

Правопросвіта для літніх українців на базі Університету третього віку

Велика кількість правопросвітницьких заходів для людей похилого віку відбуваються  межах роботи Університетів третього віку, які надають можливість пенсіонерам навчатися та опановувати нові вміння.

Зокрема юристи системи БПД роз’яснюють актуальні правові питання та зміни у законодавстві, що стосуються людей похилого віку, а також надають правові консультації пенсіонерам.

Так, юристи  Павлоградського місцевого центру  з надання безоплатної вторинної правової допомоги, що на Дніпропетровщині, створили  правовий курс «Громадський радник» для слухачів Університету третього віку.  І вже протягом п’яти років обговорюють зі слухачами літнього віку зміни в законодавстві, актуальні правові теми та надають всім бажаючим правові консультації.

На Хмельниччині  юристи Кам’янець-Подільського місцевого центру з надання БВПД розповідають про право на безоплатну правову допомогу та  способи   отримання консультацій правників слухачам Університету Територіального центру соціального обслуговування «Турбота».  А на Вінниччині фахівці Гайсинського бюро правової допомоги відповідають на правові потреби учасників освітнього курсу на базі Гайсинської міської організації ветеранів України, інформуючи про особливості спадкування за законом, порядок укладання договору дарування та доступ осіб похилого віку до державних сервісів.

На Полтавщині слухачам Університетів третього віку зазвичай роз’яснюють норми земельного законодавства. Пенсіонери-власники земельних  ділянок дізнаються про поняття мінімального податкового зобов’язання на землю та порядок його обрахування.

Загалом, слухачів Університетів правових знань цікавлять питання оформлення спадщини, позбавлення права користуватися житлом, порядку перерахунку пенсії та сімейного законодавства.