назад
12.07.23

Олександр Баранов: Система безоплатної правової допомоги — 500 днів повномасштабної війни

Система безоплатної правової допомоги (БПД) від початку повномасштабного вторгнення рф в Україну ні на день не припиняла роботу та безперервно надавала правові послуги. Люди, які постраждали від війни, звертаються з питаннями щодо зниклих чи вбитих рідних, втрачених документів, зруйнованої чи пошкодженої власності, виїзду за кордон та багатьох інших. Юристи системи БПД консультують та радять, як вирішити ту чи іншу правову проблему.

З 24 лютого 2022 року по 1 липня 2023 року зареєстровано понад 742,6 тис. звернень клієнтів для надання безоплатної правової допомоги, з них у понад 679,9 тис. випадків було надано первинну правову допомогу (консультації, правову інформацію, складення заяв та скарг), у понад 62,6 тис. — вторинну (представництво у судах, складення документів процесуального характеру, захист).

Клієнтоорієнтований сервіс

У системі безоплатної правової допомоги утворено Західний регіональний центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги, юрисдикція якого поширюється на територію західної частини України — Тернопільську, Волинську, Закарпатську, Івано-Франківську, Львівську, Рівненську та Чернівецьку області.

Західний регіональний центр, центральний офіс якого розташований у Тернополі, став першим із пʼяти регіональних центрів, що мають розпочати діяльність у результаті реорганізації регіональних та місцевих центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги у західному, центральному, північно-східному, східному та південному регіонах України.

Реорганізація — крок до підвищення ефективності управління системою БПД, оптимізації адміністративних процесів та посилення спроможності системи розбудовувати клієнтоорієнтований сервіс.

Зараз система БПД складається з:

  • Координаційного центру з надання правової допомоги
  • 16 регіональних центрів з надання безоплатної вторинної допомоги;
  • 62 місцевих центрів з надання безоплатної вторинної допомоги;
  • 504 бюро правової допомоги;
  • 5 правових клубів «Pravokator».

Правову допомогу клієнтам надають понад 1,1 тис. штатних юристів системи надання БПД.

До Реєстру адвокатів, які надають безоплатну вторинну правову допомогу, включено 8 664 адвокатів.

Контактний центр системи БПД та письмові онлайн-консультації

Контактний центр за номером 0 800 213 103 — найшвидший спосіб отримати консультацію юриста системи БПД. Так, з початку повномасштабного вторгнення клієнтам було надано понад 275,5 тис. телефонних консультацій. Телефонували громадяни як з підконтрольних Уряду України територій, так і з тимчасово окупованих та «сірих зон».

Телефонувати до контактного центру можна також через Telegram: https://t.me/+380677213103 — це можливість безоплатно телефонувати, зокрема, тим українцям, які перебувають за кордоном, в районах, де тривають активні бойові дії та на тимчасово окупованих територіях.

Також з юристом можна поспілкуватися у Telegram письмово: https://t.me/LegalAidUkraineBot. За 6 місяців 2023 року через цей ресурс було надано понад 10 тис. правових консультацій. Найчастіше через чат ставлять запитання, пов’язані із бойовими діями та введенням воєнного стану. У чаті є можливість залишити відгук про звернення. 80% клієнтів, які залишили відгук, оцінили отриману послугу на «відмінно».

Правнича допомога ВПО

Закон України «Про безоплатну правову допомогу» гарантує внутрішньо переміщеним особам право на всі види правових послуг — первинну та вторинну правову допомогу.

З 24 лютого 2022 року цим правом скористалися понад 11,1 тис. людей, які змушені були змінити місце проживання через війну. Кожен шостий клієнт системи БПД, який отримував вторинну правову допомогу — ВПО. Від початку 2023 року зареєстровано понад 10 тис. таких звернень або 16% від загальної кількості.

Минулого року за аналогічний період до юристів звернулись понад 2 300 переселенців або 9 % від загальної кількості клієнтів.

Розширилося й коло правових питань, розв’язувати які доводиться переселенцям. У більшості випадків достатньо первинної правової допомоги — консультацій і  роз’яснень чи складення непроцесуальних документів — заяв, звернень. Та коли йдеться, зокрема, про стягнення аліментів, встановлення фактів, що мають юридичне значення, розірвання шлюбу, отримання компенсації сім’ям загиблих військовослужбовців, потрібна вже вторинна правова допомога.

Допомога ветеранам війни

Ветерани війни та члени сімей загиблих (померлих) ветеранів війни, членів сімей загиблих (померлих) Захисників та Захисниць України також можуть отримати безоплатно усі види правових послуг від системи безоплатної правової допомоги.

Так, з 24 лютого 2022 року по правову допомогу до системи БПД звернулося майже 18 тис. представників цих категорій. У кожній другій справі клієнти потребували вторинної правової допомоги, зокрема звернення до суду.

Захисники та захисниці України найчастіше звертаються з питань державної допомоги, виплат та компенсацій; оскарження рішень, дій та бездіяльності органів державної влади та органів місцевого самоврядування; військової служби, у тому числі військового обліку, мобілізації, бронювання тощо.

Зміни законодавства

До Закону України «Про безоплатну правову допомогу» у перелік осіб, які мають право на безоплатну вторинну правову допомогу, внесено категорію осіб, що не мають документів, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України, потерпілих від кримінальних правопорушень проти статевої свободи та статевої недоторканості, катування або жорстокого поводження під час воєнних дій чи збройного конфлікту.

22 травня 2023 року набрав чинності Закон України «Про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об’єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, та Державний реєстр майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України». Право на безоплатну вторинну правову допомогу отримали громадяни у справах щодо втрати, отримання документів, встановлення в судовому порядку фактів, що мають юридичне значення, якщо така необхідність виникла внаслідок агресії російської федерації проти України.

Спрощено механізм надання безоплатної правової допомоги дітям та недієздатним особам. Особи, які постраждали від торгівлі людьми, отримають право на безоплатну вторинну правову допомогу. Ці та інші новації містить Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо спрощення доступу до безоплатної правничої допомоги», який підписано Президентом України 2 травня 2023 року та опубліковано 5 травня 2023 року. Закон набирає чинності через 90 днів з дня його опублікування.

Як отримати правові послуги

Телефоном:

  • Для дзвінків з України — зателефонувати до контактного центру системи БПД за номером 0 800 213 103 (дзвінки безкоштовні);
  • Для дзвінків з-за кордону: +38 (044) 363 10 41 (вартість дзвінка з-за кордону за тарифами вашого оператора зв’язку);
  • Зателефонувати з Telegram: https://t.me/+380677213103.

Письмово:

Прочитати готові консультації:

  • На довідково-інформаційній платформі правових консультацій WikiLegalAid https://wiki.legalaid.gov.ua/

Очно:

  • Звернутися до  найближчого бюро правової допомоги: https://bit.ly/bpd_buro;
  • Відвідати виїзний консультаційний пункт (графік роботи консультаційного пункту можна дізнатися у найближчому бюро https://bit.ly/bpd_buro;
  • Вдома — отримати адресну правову допомогу. Це послуга тільки для людей, які через стан здоров’я або життєві обставини не можуть звернутися іншими способами. Залишити заявку на отримання послуги можна за телефоном 0 800 213 103.