Працівники системи безоплатної правової допомоги мають великий досвід роботи з клієнтами різного віку, статі та гендерної приналежності. Вони проходять спеціальне навчання для роботи з надання гендерно чутливих послуг.
Так, на Львівщині за сприяння Проєкту USAID «Економічна підтримка України» відбувся тренінг для юристів системи БПД, фахівців соціальних служб Львівської області, які надають послуги постраждалим від гендерно зумовленого насильства. Під час навчання учасники розробляли спільні стратегії допомоги постраждалим, аналізували, які докази необхідні у подальшій роботі по захисту прав постраждалих та кого ще необхідно залучити для якіснішої підтримки.
«Важливо, що під час тренінгу ми не лише опанували нові знання, розвинули уміння, а й сформували ціннісні установки, засновані на правах людини у сфері допомоги постраждалим від гендерно зумовленого та домашнього насильства. Такі заходи сприяють якісній комунікації між різними службами, які надають допомогу постраждалим у таких випадках», – наголошує заступник директора Львівського місцевого центру з надання БВПД Христина Гаталяк.
Інформаційні кампанії та правопросвіта
Непоодинокими є випадки, коли постраждала особа воліє замовчувати проблему або ж і взагалі не може розпізнати насильницькі дії й сприймає їх як належне. Тому серед завдань системи безоплатної правової допомоги є проведення інформаційних та правопросвітницьких кампаній, спрямованих на формування нульової толерантності до прояву будь-яких форм насильства.
Працівники системи проводять правопросвітницькі заходи для населення, під час яких роз’яснюють, що таке гендерно зумовлене насильство та куди звертатися по допомогу. Так, фахівці Регіонального центру з надання БВПД в Івано-Франківській області спільно з представниками міжнародного благодійного фонду «Українська фундація громадського здоров’я» завітали до учнів Микитинецького ліцею.
«У сучасному світі розуміння гендерно зумовленого насильства переважно сприймається суспільством як насильство проти жінок, яке чинять переважно чоловіки. Є необхідність в правильному розумінні такого поняття та визначенні його форм, це дозволить молоді ідентифікувати проблему та вчасно звернутися по допомогу», ˗ зазначає Наталія Чаплинська, соціальний психолог Мультидисциплінарної Мобільної команди Івано-Франківськ (обласна).
Спільно з партнерами удосконалюємо механізми допомоги постраждалим від гендерно зумовленого насильства
Коли людина стикається з ситуацією насильства, вона насамперед звертається по захист до правоохоронних органів. Однак, крім поліції, питанням допомоги постраждалим від насильства за ознакою статі опікується велика кількість структур різного спрямування.
Так, в Одесі представники правоохоронних органів, системи безоплатної правової допомоги, органів соціального захисту та громадських організацій сформували карту послуг, в якій є база організацій із запобігання та реагування на гендерно зумовлене насильство, які надають психологічну, юридичну, соціальну та гуманітарну допомогу для жінок та дівчат регіону.
«На практиці ми бачимо, що навіть якщо справа дійшла до звернення в поліцію, одиниці продовжують відстоювати свої права. Це може бути пов’язано з економічною та психологічною залежністю постраждалих від кривдника. Саме тому важливо об’єднувати зусилля всіх суб’єктів, адже це дає змогу надати людині комплексу підтримку та зрештою допоможе постраждалій вирватися з кола насильства», – відзначає директорка Регіонального центру з надання БВПД в Одеській області Світлана Клішина.
В Миколаєві відкрили безпечний простір для жінок і дівчат ЗатишноSpace. Простір допомагає дівчатам, які постраждали внаслідок війни, перебувають у складних життєвих обставинах чи потерпають від гендерно зумовленого насильства. До роботи закладу долучилися і юристи системи БПД регіону.
“Попри стереотипи, постраждати від гендерно зумовленого насильства можуть і чоловіки, однак більшість це все-таки жінки. Тому створення такого простору, де дівчата можуть не лише отримати допомогу різних фахівців, але й провести дозвілля є дуже корисним”, – розповідає директорка Регіонального центру з надання БВПД у Кіровоградській та Миколаївській областях Наталія Гнатуша.
Важливою є співпраця з міжнародними й громадськими організаціями та фондами, державними структурами, комунальними закладами й профільними службами територіальних громад у сфері напрямку протидії гендерно зумовленому насильству. Так, у Львові нещодавно відбувся регіональний форум «Впровадження механізму перенаправлення у напрямку запобігання/реагування у сфері гендерно зумовленого насильства». У рамках заходу присутні не лише домовились напрацювати єдиний алгоритм запобігання і захисту від насильницьких дій, а й підписали меморандум про взаємодію і партнерство.
Як отримати допомогу
Звертайтеся до системи безоплатної правової допомоги:
- за телефоном 0 800 213 103
- у телеграм https://t.me/LegalAidUkraineBot (кнопка «Отримати консультацію»)
- до найближчого бюро правової допомоги: https://bit.ly/bpd_buro