назад
31.10.23

Як юристи системи БПД надають правничу допомогу землевласникам та землекористувачам

Від початку року юристи системи безоплатної правничої допомоги отримали понад 17 тисяч звернень із питань земельного права. Люди часто запитують про особливості користування земельною ділянкою, зокрема про порядок передачі її в оренду, оформлення документів на землю, приватизацію, набуття та відчуження земельних ділянок.

Консультуємо в громадах

Для спрощення доступу землевласників та землекористувачів до юридичних послуг фахівці організовують виїзні консультаційні пункти у селах та селищах. З початку року під час таких виїздів безоплатну правничу допомогу отримали понад 7,5 тисячі громадян. 

Так, завідувачка Березанського бюро правової допомоги Людмила Беренедюк провела виїзний прийом в селі Красне, що на Миколаївщині. Мешканці цікавилися умовами користування земельними ділянками під час воєнного стану, зокрема особливостями передачі ділянок в оренду.

Під час виїзного прийому в селі Зибкове Кіровоградської області юристка Онуфріївського бюро правової допомоги Лілія Трепачова консультувала мешканців щодо порядку приватизації земельних ділянок, а також порядку укладання договору купівлі-продажу землі.

Відновлюють роботу консультаційних пунктів і на деокупованих територіях. До прикладу, в.о. директора Бериславського місцевого центру з надання БВПД, що на Херсонщині, провела виїзні прийоми в селах Новопавлівка та Трифонівка. Там землевласники запитували про порядок розірвання договору оренди землі, впорядкування документів щодо права власності на землю.

Навчаємо користуватися своїми правами

Щоб реалізувати свої права, насамперед їх потрібно знати. Тому юристи організовують для землевласників та землекористувачів правопросвітницькі заходи, під час яких роз’яснюють деякі питання земельного законодавства.

Так, юристи Гайворонського бюро правової допомоги Максим Гайдей та Наталія Барабаш провели правопросвітницький захід для  мешканців  села Долинівка Кіровоградської області. Під час заходу  говорили про зміни в земельному законодавстві в умовах воєнного стану, зокрема йшлося про поновлення договорів оренди землі. 

Юристка Овідіопольського бюро правової допомоги Анна Бодюл провела правопросвітницький захід в селищі Великодолинське Одеської області. З його мешканцями говорили на тему вирішення спорів між сусідами щодо меж земельних ділянок. Зокрема, розглянули типові випадки порушення правил добросусідства та порядок їх вирішення.

З мешканцями селі Гаївка директорка Роздільнянського місцевого центру з надання БВПД Тетяна Кулішова обговорювала, як змінилося земельне законодавство під час воєнного стану.  Під час зустрічі юристка зазначила,  що на час воєнного стану в Україні діє заборона на безоплатну передачу земель державної та комунальної власності в особисту власність, а також заборона на отримання дозволів на розроблення документації землеустрою з метою такої передачі. Виняток — безоплатна передача земельних ділянок власникам будівель чи споруд, що розташовані на таких земельних ділянках.

Приклади надання правничої допомоги із земельних питань

Юристи та адвокати, які співпрацюють з системою БПД, допомагають у вирішенні різних земельних спорів — від суперечок з сусідами за межу ділянки до приватизації та оформлення права власності. Часто для розв’язання проблеми достатньо консультації, втім буває так, що без звернення до суду не обійтися. Від початку року до системи БПД надійшло 522 звернення із земельних питань, розв’язання яких потребувало звернення до суду. 

Відсудити в недобросовісного орендаря майже пів мільйона гривень

До Полтавського бюро правової допомоги № 1 звернулася Оксана. Жінка розповіла, що вона — особа з інвалідністю й нещодавно отримала у спадок від батьків земельні паї, які здала в оренду фермерському господарству. 

Договір жінці обіцяли передати після підписання, але потім почали відмовчуватися. До того ж орендар не виплачував жінці кошти, порушуючи умови договору. Коли Оксана зверталася до господарства, у відповідь чула, що треба трохи почекати і їй обов’язково все виплатять. Кожного разу обіцяли зробити це в найкоротший строк. Але згодом Оксана зрозуміла — її обдурюють, тож по допомогу звернулася до системи БПД. Місцевий центр доручив цю справу адвокату Артемові Пархоменку, який співпрацює з системою БПД.

«Спочатку ми доводили, що фермерське господарство справді користувалося земельними ділянками клієнтки. Нам вдалося отримати договори оренди, які раніше ніяк не могли віддати пані Оксані. Разом із вимогою про виплату належної орендної плати ми поставили і питання про стягнення штрафних санкцій за несвоєчасне виконання зобов’язань та індексування належних до виплати сум», — розповів адвокат Артем Пархоменко.

Уже після першого судового засідання фермерське господарство виплатило заборгованість з орендної плати в сумі понад 400 тисяч гривень. Проте Оксана мала намір довести справу до кінця, щоб господарство відповіло повністю. 

Оскільки заборгованість із орендної плати господарство погасило, суд задовольнив позов частково та стягнув штрафні санкції за неналежне виконання зобов’язань у розмірі близько 90 тисяч гривень.

Судова справа № 545/5744/22

Виправити помилки в технічній документації 

До Хустського бюро правової допомоги звернулася Юлія. Жінка розповіла, що успадкувала батьківський будинок та земельну ділянку, на якій він розташований. 

Розпочавши оформлення права власності на земельну ділянку, жінка звернулася до землевпорядної організації для виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі. 

Однак виявилося, що при виготовленні технічної документації із землеустрою на сусідню земельну ділянку працівники землевпорядної організації допустили технічні помилки. 

Межа між земельною ділянкою Юлії та її сусіда була зміщена в бік земельної ділянки жінки, як наслідок — суміжні земельні ділянки накладаються одна на одну. У добровільному порядку сусід відмовився розв’язувати спірне питання та не надав згоди на внесення змін у систему координат суміжних земельних ділянок. 

Допомагати жінці місцевий центр доручив адвокатці Аліні Мацолі, яка співпрацює з системою БПД. 

Адвокатка підготувала позовну заяву до суду про скасування права власності на суміжну земельну ділянку, скасування державної реєстрації вказаної земельної ділянки та видалення кадастрового номера із публічної кадастрової карти.

Суд задовольнив позов Юлії. Тепер жінка зможе оформити право власності на свою земельну ділянку.

Судова справа № 309/3680/21