назад
03.11.23

189 запитів про залучення психологів до кримінальних проваджень за участю дітей — підсумки першого місяця реалізації пілотного проєкту

Майже дві сотні запитів про залучення психологів до кримінальних проваджень за участю дітей отримали регіональні центри з надання безоплатної вторинної правової допомоги за перший місяць реалізації пілотного проєкту.

Минув місяць, відколи у семи областях України та місті Києві стартував міжвідомчий пілотний проєкт, який передбачає залучення психолога до кримінальних проваджень за участю малолітніх та неповнолітніх осіб відповідно до вимог Кримінального процесуального кодексу України та у статусах, що визначаються цим Кодексом. За запитом про залучення психолога регіональні центри з надання безоплатної вторинної правової допомоги визначають психолога не пізніше наступного робочого дня з дня надходження такого запиту.

З 2 жовтня по 2 листопада 2023 року від слідчих, дізнавачів, прокурорів та суду до регіональних центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги в пілотних регіонах надійшло 189 запитів про залучення психологів: найбільше — з Києва та Дніпропетровської області. Така кількість запитів лише за перший місяць реалізації проєкту свідчить про його важливість та актуальність.

«Участь психолога у кримінальному провадженні за участю малолітніх та неповнолітніх осіб визначена Кримінальним процесуальним кодексом України. Головне завдання психолога при цьому — забезпечити дотримання найкращих інтересів дитини, яка опинилися у контакті або у конфлікті з законом, під час здійснення досудового розслідування та судового розгляду, в тому числі, убезпечити від вторинної віктимізації. Кількість запитів про залучення психолога лише за один місяць реалізації ініціативи демонструє посилену увагу правоохоронних органів та судів до мінімізації травмування дітей, які стали суб’єктами кримінального провадження, та підсвічує важливість створення ефективних організаційно-правових умов для того, аби залучення психолога для врахування найкращих інтересів дітей було гарантовано», — пояснює начальниця управління впровадження альтернативних способів врегулювання спорів Координаційного центру з надання правової допомоги Ірина Бондаренко.

Саме психолог, володіючи спеціальними знаннями в галузі дитячої психології, може підготувати дитину до певних слідчих (розшукових) дій та процесуальних дії, роз’яснити дитині її роль у цих діях, слідкувати, щоб не порушувалися її інтереси, принципи недискримінації, не здійснювався на неї психологічний тиск тощо.

За словами Ірини Бондаренко, з огляду на значний попит на залучення психологів до кримінальних проваджень за участю дітей наразі розглядається можливість поширити у 2024 році  реалізацію проєкту й на інші регіони України.

Довідково. 

Проєкт реалізується у Дніпропетровській, Житомирській, Івано-Франківській, Одеській, Чернігівській, Львівській та Київській областях, а також у місті Києві.

Мета проєкту — захистити права дитини, забезпечити її найкращі інтереси та не допустити повторної травматизації, віктимізації під час кримінального провадження. Реалізація проєкту сприятиме застосуванню підходів правосуддя, дружнього до дитини, на національному рівні.

Для реалізації пілотного проєкту оплата послуг психологів здійснюватиметься за кошти міжнародної технічної допомоги, зокрема, у межах проєкту “Надання психосоціальної підтримки та забезпечення правосуддя як складової частини кращого догляду для вразливих дітей”, що реалізується громадською організацією «Всеукраїнський громадський Центр “Волонтер”, за підтримки Представництва Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні.

Детально про порядок реалізації проєкту — тут.