назад
23.07.15

Безоплатна правова допомога – на захисті індивідуальних прав громадян

 DSC0917На таку тематику у всіх регіонах України пройшли презентаційні комунікативні заходи – прес-конференції та круглі столи, присвячені відкриттю у містах України місцевих центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги.

Нагадаємо, 100 місцевих центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги відкрили двері для жителів місцевих громад у всіх регіонах України з 1 липня цього року (крім тимчасово окупованих територій).

Місцеві центри забезпечують доступ до безоплатної правової допомоги у цивільному та адміністративному процесах для цілої низки соціально незахищених категорій громадян. Зокрема, малозабезпеченим (особам, якщо середньомісячний сукупний дохід їхньої сім’ї не перевищує прожиткового мінімуму), учасникам бойових дій (у тому числі, учасникам АТО із відповідним статусом, та членам сімей загиблих), дітям-сиротам, дітям, позбавленим батьківського піклування, біженцям, інвалідам, які отримують пенсію в розмірі менше двох прожиткових мінімумів та ін., у відповідності до ст.14 Закону України «Про безоплатну правову допомогу». Ці категорії осіб можуть, у разі потреби, скористатися послугами адвокатів для представництва своїх інтересів у цивільних та адміністративних судових спорах.

Глава Уряду Арсеній Яценюк у день відкриття місцевих центрів наголосив: «Люди повинні мати право на захист, і це право повинна гарантувати держава. Держава фактично фінансує послуги адвокатів, які будуть судитися, в тому числі і з владою – з центральною чи місцевою владою, органами державного управління». За його словами, такі центри зможуть допомогти людям, «які потребують справедливості в українських судах, у своїй боротьбі проти свавілля, за свої права і справедливість, яка сьогодні повинна бути основною ідеєю нового українського суспільства».

 DSC1179

Щодо локалізації місцевих центрів у регіонах, на сьогоднішній день покрита уся територія України. У містах-мільйонниках створено від 2-х до 4-х таких центрів. Загалом у регіонах створено від 3-х до 9-ти місцевих центрів, з урахуванням кількості населення та транспортної інфраструктури.

Детально про місцерозташування та адреси 100 місцевих центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги

Проведення комунікативних заходів у регіонах мало на меті представлення роботи центрів на місцях – їх місії, завдань та функцій, а також налагодження комунікації місцевих центрів з місцевою територіальною громадою, установами та організаціями, які надають різні види правових послуг мешканцям територіальних громад, повідомлення громад регіонів про початок роботи центрів та інформування їх щодо того, хто має право скористатися послугою безоплатної вторинної правової допомоги та як це зробити.

Так, місцевими центрами спільно із відповідними регіональними центрами було проведено 21 прес-конференцію та 67 круглих столів, за участі голів та інших представників органів місцевого самоврядування, територіальних підрозділів центральних органів виконавчої влади, правозахисних громадських організацій та об’єднань, представництв міжнародних організацій, представників органів адвокатського самоврядування та адвокатів, засобів масової інформації тощо.

{module регіони_1}

Ознайомитися із ходом представницьких комунікативних заходів можна на сайтах регіональних центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги

Нагадаємо, участь в урочистому відкритті Першого київського місцевого центру взяв Прем’єр-Міністр України Арсеній Яценюк. Міністр юстиції України Павло Петренко відвідав місцеві центри на Одещині та Херсонщині передодні їхнього відкриття. Круглий стіл щодо представлення 4-х місцевих центрів у столиці пройшов під головуванням першого заступника Міністра юстиції України Наталії Севостьянової. Також 15 липня Павло Петренко відвідав місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Сумах. 21 липня Прем’єр-міністр України Арсеній Яценюк разом із Міністром юстиції ознайомилися із роботою Третього дніпропетровського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Дніпропетровську.

За єдиним номером безоплатної правової допомогив Україні – 0 800 213 103 – можна отримати інфомацію щодо того, де можна отримати безоплатну правову допомогу, у чому вона полягає, та що необхідно для її отримання.

{module регіони_2}

{module регіони_3}

{module регіони_4}

{module регіони_5}

{module регіони_6}

{module регіони_7}

ДОВІДКОВО

Зміст права на безоплатну правову допомогу, порядок реалізації цього права, підстави, порядок та державні гарантії щодо надання БПД визначаються Законом України «Про безоплатну правову допомогу» (Закон). Закон був прийнятий та впроваджується на виконання Резолюції 1466 (2005) Парламентської Асамблеї Ради Європи «Про виконання обов’язків та зобов’язань Україною», у якій, зокрема, було закріплено таке зобов’язання України: «13.13. покращити доступ до правосуддя шляхом запровадження системи безоплатної правової допомоги у відповідності до стандартів Ради Європи та практики Європейського Суду з прав людини».

З 1 січня 2013 року – БВПД в Україні надається особам, до яких застосовано адміністративне затримання; до яких застосовано адміністративний арешт; які затримані за підозрою у вчиненні злочину; до яких як запобіжний захід обрано тримання під вартою; у кримінальних провадженнях стосовно яких відповідно до положень Кримінального процесуального кодексу України захисник залучається слідчим, прокурором, слідчим суддею чи судом для здійснення захисту за призначенням або проведення окремої процесуальної дії. Організацію послуги забезпечують регіональні центри з надання безоплатної вторинної правової допомоги. У кожному регіоні функціонує один регіональний центр.

З 1 липня 2015 року – БВПД в Україні надається у повному обсязі всім визначеним законом категоріям осіб. Зокрема: малозабезпеченим особам, дітям-сиротам та дітям, позбавленим батьківського піклування, біженцям, ветеранам війни (в тому числі учасникам АТО), членам сімей загиблих учасників бойових дій, реабілітованим особам та особам, стосовно яких суд розглядає питання про обмеження цивільної дієздатності чи надання психіатричної допомоги в примусовому порядку та ін. відповідно до ст. 14 Закону. Організацію послуги забезпечують місцеві центри з надання безоплатної вторинної правової допомоги. У кожному регіоні функціонують від 3 до 9 центрів місцевих центрів.

Правовий захист та представництво інтересів у судах клієнтів центрів забезпечують близько 5 тис. адвокатів, відібраних на відкритих конкурсах.

 


Приєднуйтесь до сторінок Координаційного центру з надання правової допомоги у соціальних мережах:

Facebook Facebook YouTube YouTube Google Google+  тTwitter