назад

Державна реєстрація прав на нерухоме майно або скасування державної реєстрації на підставі рішення суду

Mortgage-BrokerУ жовтні 2017 року до Вільнянського бюро правової допомоги звернулася місцева жителька з питанням щодо скасування державної реєстрації права власності на будинок та земельну ділянку за ухвалою  суду про скасування державної реєстрації права власності на будинок та земельну ділянку та здійснення  реєстрації нового  права власності на ці об’єкти нерухомого майна за рішенням суду.

       Відповідно до статті 27 Закону України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень” державна реєстрація права власності та інших речових прав проводиться зокрема на підставі рішення суду, що набрало законної сили, щодо права власності та інших речових прав на нерухоме майно.

       Статтею 311 цього Закону встановлені особливості проведення реєстраційних дій на підставі рішень судів.

       Відповідно до цієї статті реєстраційні дії на підставі рішень судів проводяться виключно на підставі рішень, отриманих у результаті інформаційної взаємодії Державного реєстру прав та Єдиного державного реєстру судових рішень, без подання відповідної заяви заявником.

       Державна судова адміністрація України у день набрання законної сили рішенням суду, яке передбачає набуття, зміну або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав, внесення змін до записів Державного реєстру прав, зупинення реєстраційних дій, внесення запису про скасування державної реєстрації прав або скасування рішення державного реєстратора, забезпечує передачу до Державного реєстру прав примірника такого судового рішення.

       Державний реєстратор, що перебуває у трудових відносинах з суб’єктом державної реєстрації прав, що забезпечує зберігання реєстраційних справ у паперовій формі, за місцезнаходженням відповідного майна у день надходження відповідного рішення суду формує та реєструє необхідну заяву або реєструє рішення суду про заборону вчинення дій, пов’язаних з державною реєстрацією прав, чи рішення суду про скасування відповідного рішення суду.

       Проведення реєстраційних дій на підставі рішень судів здійснюється у порядку та строки, передбачені цим Законом, без справляння адміністративного збору.

       Інформаційна взаємодія між Державним реєстром прав та Єдиним державним реєстром судових рішень здійснюється інформаційно-телекомунікаційними засобами в електронній формі у порядку, визначеному Міністерством юстиції України спільно з Державною судовою адміністрацією України.

       Проте, наразі процедура, встановлена вищезазначеною статтею, не працює, оскільки ще не запроваджено інформаційна взаємодія між державними реєстрами.

       Відповідно до пункту 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення державної реєстрації прав на нерухоме майно та захисту прав власності” від 06.10.2016 р. № 1666-VIII встановлено, що до запровадження інформаційної взаємодії між Державним реєстром прав та Єдиним державним реєстром судових рішень, а також у разі проведення реєстраційних дій на підставі рішень судів, що набрали законної сили, до впровадження відповідної інформаційної взаємодії реєстраційні дії на підставі рішень судів проводяться за зверненням заявника.

       За загальним правилом встановленим статтею 19 Закону України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень” державна реєстрація права власності та інших речових прав (крім іпотеки) проводиться у строк, що не перевищує п’яти робочих днів з дня реєстрації відповідної заяви в Державному реєстрі прав.

       При цьому, відповідно до правової позиції Міністерства юстиції України щодо порядку державної реєстрації речових прав на підставі судових рішень до запровадження інформаційної взаємодії Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Єдиного державного реєстру судових рішень державна реєстрація речових прав на нерухоме майно на підставі судових рішень проводиться будь-яким державним реєстратором в межах Автономної Республіки Крим,області, міст Києва та Севастополя із справлянням адміністративного збору.

       За проведення реєстраційних дій сплачується адміністративний збір у розмірах, встановлених законодавством.

       Статтею 34 Закону України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень” встановлено, що розмір адміністративного збору обраховується у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому подаються відповідні документи для проведення державної реєстрації прав, та округлюється до найближчих 10 гривень (станом на 1 січня 2018 року прожитковий мінімум для працездатних осіб складає 1762,00 грн.).

       Наразі законодавством встановлена прогресивна шкала розміру адміністративного збору в залежності від швидкості здійснення реєстраційних дій.

       Так, у 2018 році адміністративний збір за державну реєстрацію права власності становитиме:

  • у строк, що не перевищує 5 робочих днів – 0,1 прожиткового мінімуму для працездатних осіб -176,00 грн.
  • у строк 2 робочих дні – 1 прожитковий мінімум для працездатних осіб – 1760,00 грн.
  • у строк 1 робочий день – 2 прожиткових мінімуми для працездатних осіб – 3520,00 грн.
  • у строк 2 години – 5 прожиткових мінімуми для працездатних осіб — 8810,00 грн.

       Відповідно до частини 5 статті 3 Закону України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень” державна реєстрація права власності та інших речових прав проводиться незалежно від місцезнаходження нерухомого майна в межах Автономної Республіки Крим, області, міст Києва та Севастополя. Тобто, для проведення державної реєстрації права на нерухоме майно або скасування державної реєстрації за рішенням суду заявник може звернутись до будь-якого державного реєстратора.

 

За безоплатною правовою допомогоююридичними консультаціями та роз’ясненнями законодавства звертайтеся:

Перший запорізький місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги 

  • адреса: м. Запоріжжя, пр. Соборний, 77, 2-й поверх
  • телефони: (061) 764-60-77
  • електронна пошта:  zaporizhya1.zaporizhya@legalaid.zp.ua

Вільнянське бюро правової допомоги 

  • адреса: м. Вільнянськ, пров. Поліграфічний, 10
  • електронна пошта: vilnianske@legalaid.zp.ua  
  • телефон: (0243) 4-00-23