назад

Фахівці Іванівського бюро правової допомоги проконсультували громадян щодо процедури розірвання шлюбів

rozirvannya shlyubu15 листопада 2016 року здійснено запланований виїзний прийом громадян до Білчанської сільської ради працівником Іванівського бюро правової допомоги. Виїзний прийом  проводила головний спеціаліст Оксана Яременко. Фахівець відповіла на питання щодо сімейного права.

Як правило, всі знають про те, що можна подати заяву на розлучення, однак які саме необхідно здійснювати дії, куди подавати заяву, як проходить розірвання шлюбу або судовий процес – знають не всі.

В яких же випадках можна подавати заяву на розлучення в РАЦС, а в яких – уже до суду? 

Розірвання шлюбу або «розлучення» є одним з видів припинення шлюбу поряд зі смертю або оголошення померлим одного з подружжя.

Припинення шлюбу внаслідок його розірвання (розлучення) згідно зі ст. 105 Сімейного кодексу України може мати місце у передбачених законом випадках:

1) державним органом реєстрації актів цивільного стану за спільною заявою подружжя або за заявою одного з подружжя;

2) судом за спільною заявою подружжя або за заявою одного з подружжя. 


Розлучення у відділі РАЦС за спільною заявою чоловіка і дружини можливе за відсутності дітей (ст. 106 СК України). Це найлегший варіант. У такому випадку державний орган реєстрації актів цивільного стану виносить постанову про розірвання шлюбу після закінчення одного місяця з дня подання такої заяви. Заява про розлучення до закінчення цього терміну може бути відкликана. 


Розірвання шлюбу органом РАЦС за заявою чоловіка або дружини згідно зі ст. 107 СК України можливе, якщо другий з подружжя: визнаний безвісно відсутнім, визнаний недієздатним або засуджений за вчинення злочину до позбавлення волі на строк не менше трьох років. 
Під процесом розлучення, як правило, розуміється процедура розлучення через суд. Таким шляхом, за спільною заявою, розривається шлюб у пари, що має дітей (ст. 109 СК України). У цьому випадку суд також виносить рішення про розірвання шлюбу після закінчення одного місяця з дня подання заяви. До закінчення цього строку дружина і чоловік мають право відкликати заяву про розлучення. 
Крім того, можливо розірвати шлюб шляхом подання позову до суду одним з подружжя згідно зі ст. 110 СК України. 
Підстави для такого позову визначені у ст. 112 СК України. Відповідно до частини 2 зазначеної статті суд виносить рішення про розірвання шлюбу, якщо буде встановлено, що подальше спільне життя подружжя і збереження шлюбу суперечило б інтересам одного з них, інтересам їхніх дітей, що мають істотне значення. 

Після прийому громадян Оксана Яременко провела  інформаційний семінар на тему «Первинна правова допомога» для працівників виконавчого комітету Білчанської сілької ради, де розповіла про діяльність та завдання Іванівського бюро правової допомоги.

За правовими консультаціями та юридичною допомогою можна звернутися до Роздільнянського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги, що знаходиться за адресою: м. Роздільна, вул. Привокзальна, 10-А. Тел.: (04853) 50 366; (04853) 50 443

З 1 вересня 2016 року запрацювали 3 відділи центру:

Іванівське бюро правової допомоги:

смт. Іванівка, вул. Центральна, 93. Тел.: (04854) 2 00 55

 Захарівське бюро правової допомоги:

смт. Захарівка, вул. 1-го Травня, 49. Тел.: (04860) 9-44-30.

Великомихайлівське бюро правової допомоги:

смт. Велика Михайлівка, вул. Пушкіна, 2-б. Тел.: (04859) 40 300