Щороку 20 листопада в Україні відзначається день прийняття Конвенції про права дитини. Система БПД переймається питанням правового захисту дітей, і з нагоди важливої дати на Сумщині упродовж тижня відбулася низка правопросвітницьких заходів. Також слід зазначити, що станом на 21.11.2018 до центрів та бюро правової допомоги Сумщини цьогоріч звернулося майже 100 дітей.
У Всесвітній день дитини в Охтирці проведено конкурс дитячих малюнків «Права очима дитини». Він став заключним етапом короткотривалого спільного проекту між Охтирським місцевим центром з надання БВПД та відділом освіти Охтирської міської ради – «Від малої дитини до громадянина».
Із метою ознайомлення вихованців дошкільних навчальних закладів та вихованців молодшого шкільного віку Охтирського міського центру позашкільної освіти – Мала академія наук (ОМЦПО-МАН) про права людини та дитини юристами центру правової допомоги проведено ряд правопросвітницьких заходів за допомогою партнерів-параюристів (дорослий юрист та помічник, вихованець ОМЦПО-МАН) Ксенії Суслової.
У межах проекту та до Всесвітнього дня дитини серед дітей ДНЗ м. Охтирки «Берізка», «Калинка», «Ластівка», «Казка», «Росинка», «Теремок», «Орлятко», «Струмочок», «Сонечко» проведено конкурс дитячих малюнків, де для участі представлено 76 дитячих робіт.
![]() |
![]() |
![]() |
Усі учасники дотрималися умов конкурсу. Критеріями оцінювання робіт були:
– актуальність та повнота розкриття теми;
– творчий підхід;
– естетичність роботи.
Журі визначило переможців: Максим Наливайко, Мілана Соломаха; призові місця вибороли: Станіслав Чесноков, Аріна Стешенко, Даніл Шевченко, Софія Брциєва; за креативність відмічено роботи: Ніколь Шовкової, Анни Бублик.
«Ми навіть не очікували, що отримаємо таку значну кількість робіт. Цьому конкурсу дитячих малюнків передували тематичні зустрічі з малечею, тож, як результат, наша правопросвітницька робота зацікавила і самих дітлахів, і їхніх батьків. І тема конкурсу «Права очима дитини» виявилася актуальною, і всі учасники доклали максимум зусиль та креативності, продемонстрували свою активність, творчі здібності», – зазначила директор Охтирського місцевого центру з надання БВПД Тамара Козир.
Долучилися до конкурсу у якості журі: представники Регіонального центру з надання БВПД у Сумській області Наталія Поставська, Олена Омельченко, Любов Демченко, виконавчий директор ГО «Північна правозахисна група» Наталія Єсіна, представники відділу освіти, а також ЗМІ.
«Дуже приємно долучитися до такої приємної місії. Видно, скільки зусиль, креативу доклали учасники. Подібні конкурси допомагають популяризувати правову освіту навіть серед наймолодших. Дякуємо організаторам за творчий підхід та втілення в життя таких важливих проектів», – наголосила Наталія Єсіна.
Усі переможці та учасники конкурсу отримали пам’ятні подарунки.
Також інтегратор Шосткинського місцевого центру з надання БВПД Юлія Зацаринна для вихованців Шосткинського дошкільного навчального закладу «Дзвіночок» провела правову гру «Можна – не можна».
Працівниця центру розповідала дітям в ігровій формі про основні права дитини на життя, власність, охорону здоров’я, рівне ставлення, гідність, свободу та особисту недоторканість, право знати свої права. Також дошкільнятам було роз’яснено, що можна й не можна робити з правової точки зору. У ході проведення заходу дітям продемонстровані відеосюжети з популярних мультфільмів про основні права дитини, які передбачені Конвенцією ООН про права дитини.
До відзначення дня прийняття Конвенції ООН про права дитини долучилися й працівники бюро правової допомоги. Так, базі Глухівської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №3 для учнів восьмого класу головний спеціаліст Глухівського бюро правової допомоги Олександр Топрикін провів правопросвітницький захід на тему: «Основні положення Конвенції ООН про права дитини». Фахівець бюро детально ознайомив учнів з основною метою Конвенції, правами, якими наділена дитина, та можливістю їх реалізації в житті.
З метою підвищення рівня правової обізнаності молоді на базі Глухівської загальноосвітньої школи №2 для учнів 9-го класу головний спеціаліст Глухівського бюро правової допомоги Олександр Топрикін провів правовий урок на тему: «Порушення прав дитини в сім’ї».
«Відповідно до норм сімейного законодавства сама дитина, у разі порушення її прав та інтересів, може звернутися за їхнім захистом до органу опіки та піклування, інших органів державної влади, органів місцевого самоврядування та громадських організацій, а у разі досягнення чотирнадцятиліття – безпосередньо до суду. Якщо судом при розгляді справ про позбавлення батьківських прав буде виявлено у діях одного з батьків ознаки злочину, то тоді правовідносини переходять у сферу кримінального законодавства», – наголосив Олександр Топрикін.
Очільник Ямпільського бюро правової допомоги Володимир Лящевський зустрівся зі школярами 10-го та 11-го класів Орлівської загальноосвітньої школи I– III ступенів та провів семінар на тему «Твої права – твій захист».
«Ти маєш право на те, щоб бути вислуханим батьками, іншими членами сім’ї, посадовими особами з питань, що стосуються тебе особисто, а також з питань сім’ї. Якщо ти можеш висловити свою думку, ти маєш бути вислуханим при вирішенні спору між батьками, іншими особами щодо твого виховання, місця проживання, позбавлення та поновлення батьківських прав», – зазначив фахівець бюро Володимир Лящевський.
У рамках зустрічі учням були роз’яснені їх основні права та обов’язки, які передбачені нормами українського законодавства. Діти дізналися, як змінюються їхні права, обов’язки та правова відповідальність у відповідності до віку. Також було повідомлено про доступ до правової допомоги та роздані матеріали щодо права на захист та порядок отримання безоплатної правової допомоги.
Головний спеціаліст Середино-Будського бюро правової допомоги Ольга Мішкова провела правопросвітницький захід, у якому взяли участь представники органів державної влади Середино-Будщини. Фахівець бюро правової допомоги розповіла присутнім про загальні принципи захисту прав дитини та їх історичний розвиток. Детальніше зупинилась на механізмах реалізації прав дитини в Україні. «Набагато швидше та легше вирішити юридичне питання, коли знаєш свої права, а також куди потрібно звернутися за їхнім захистом», – зазначила Ольга Мішкова.
Начальник Буринського бюро правової допомоги Марія Бондаренко спільно з соціальним педагогом Буринської спеціалізованої школи І – ІІІ ступенів ім. Кравченка Наталією Лістуновою провели «виховну перерву» серед учнів 5 класів.Під час заходу учні в ігровій формі згадали свої права та обов’язки, а також отримали від фахівця бюро брошури “Твої права – твій надійний захист”.
Також працівники Буринського бюро Марія Бондаренко та Аліна Тюндер з солодкими подарунками відвідали дітей, які знаходяться на обліку в Буринському районному центрі соціальної реабілітації дітей – інвалідів та провели з ними правові ігри.
![]() |
![]() |
Головний спеціаліст Недригайлівського бюро правової допомоги Вадим Терещенко разом з інспектором з ювенальної превенції сектору превенції Недригайлівського ВП лейтенантом поліції Аліною Кириленко та старшим інспектором сектору кадрового забезпечення Роменського відділу поліції ГУНП в Сумській області Оленою Мартиненко ознайомив учнів Вільшанської ЗОШ І-ІІІ ступенів з таким явищем як «булінг», вплив цього явища на окрему особистість і учнівський колектив в цілому, методами профілактики насильства та запобігання.
Також головний спеціаліст Недригайлівського бюро правової допомоги відвідав Курманівську ЗОШ І-ІІІ ступенів, де зустрівся з учнями та педагогічним колективом Курманівської філії Недригайлівської СЗОШ І-ІІІ ступенів (Опорний заклад). Правник в межах проекту «Я МАЮ ПРАВО!» провів тематичну зустріч на тему: «Я дитина, і права мої непорушні». У ході заходу присутніх було проінформовано про права та обов’язки людини і громадянина. А потім дана характеристика прав та обов’язків неповнолітніх.
У приміщенні Роменської загальноосвітньої школи № 11 головним спеціалістом Роменського бюро праввоої допомоги Максимом Волошиним було проведено правопросвітницький захід під назвою «Правові засади протидії булінгу». Даний захід спрямований на профілактику та протидію шкільному булінгу.
У межах правопросвітницького проекту «Я МАЮ ПРАВО!» представники Конотопського місцевого центру з надання БВПД Валентина Волік та Наталія Пилипенко провели зустрічі із трудовими та учнівськими колективами Беєвської та Липоводолинської шкіл.
Темою зустрічей була інформація про «булінг», роль педагогічного колективу в протидії цього явища, стосунки в учнівських колективах в цілому, методами профілактики насильства.
Головний спеціаліст Путивльського бюро правової допомоги Сумського місцевого центру Анастасія Южакова, продовжуючи діяти у напрямку повноцінного правового розвитку та виховання майбутніх поколінь, ознайомлювала та роз’яснювала дітям про їхні права та обов’язки.
Для дітей Путивльського дошкільного навчального закладу (ясла-садок) № 4 був проведений урок-гра «Знай свої права», у ході якого дітям, у розважальній формі, роз’яснено, які права та обов’язки вони мають, показані пізнавальні мультфільми, подаровані буклети «Права Дитини», а також кульки, календарики, розмальовки.
«Відповідальність, поняття та види. Відповідальність неповнолітніх» – такою була тема уроку-права, проведеного для учнів ДПТНЗ «Сумський центр ПТО» фахівцями Сумського місцевого центру з надання БВПД. Юристи роз’яснили основні поняття та види відповідальності, а також більш детально зупинились на питанні відповідальності неповнолітніх. Спеціалісти центру вкотре наголосили на необхідності дотримання та виконання вимог законодавства з метою запобіганню притягнення їх до відповідальності за вчинення правопорушень. Також співробітники Сумського місцевого центру роз’яснили можливість та порядок звернення за безоплатною правовою допомогою.
![]() |
![]() |
А про відповідальність батьків за невиконання батьківських обов’язків розповідали юрист Регіонального центру з надання БВПД у Сумській області Марина Андрієнко під час загальних батьківських зборів у НВК №16 м. Суми, а також фахівець Сумського місцевого центру з надання БВПД Олена Ярем під час загальноміських батьківських зборів «Створення безпечного освітнього середовища», на яких були присутні голови батьківських комітетів усіх шкіл міста.
Активно продовжуючи роботу в рамках проекту #СтопБулінг фахівці Сумського місцевого центру з надання БВПД провели ряд інформаційних занять з учнями загальноосвітніх шкіл міста Суми. Заняття проводились у формі бесід. Спеціалісти місцевого центру пояснювали, що розуміється під поняттям булінгу, які його основні ознаки. Цікавились думкою дітей з приводу розуміння даного питання та їх особистим ставленням до цієї проблеми. Юристи пояснили учням, як необхідно діяти у випадках, якщо самі стали учасником чи свідком булінгу та наголосили на тому, що не можна замовчувати ситуацію чи залишатися осторонь, якщо маєш можливість допомогти особисто або звернутися за допомогою до викладачів, батьків, психолога, перехожих чи інших дорослих.
Дітям були роздані буклети та інші матеріали, в яких коротко описані можливі варіанти дій у певних ситуаціях булінгу та вказані номери телефонів, за якими можна отримати консультативну чи практичну допомогу.
Важливим є також й обговорення правового захисту дітей безпосередньо з педагогічними працівниками, адже значну частину свого часу учні проводять в школі. Так, фахівчиня Регіонального центру з надання БВПД у Сумській області Наталія Поставська інформувала слухачів Сумського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти з тим, які види юридичної допомоги можуть отримати діти в центрах та бюро правової допомоги, як можуть скористатися послугами адвоката. Вчителі географії, біології та природознавства, трудового навчання, практичні психологи, керівники гуртків, які були присутні на заході, дізналися про основні завдання кампанії #СтопБулінг на Сумщині, її першими позитивними напрацюваннями.
Також слід зазначити, що всі центри та бюро правової допомоги Сумщини обладнані дитячими куточками, адже фахівці системи БПД дбають про комфорт наших найменших відвідувачів.
«Фахівці системи безоплатної правової допомоги Сумщини активно проводять правопросвітницькі заходи для дітей, їхніх батьків, педагогів. Ми підбираємо форму подачі правової інформації, зважаючи на вік співрозмовників. Наші юристи знають, як в ігровій формі, доступною мовою розповісти малечі про їхні права, як аргументовано вести бесіду з підлітками, на що звертати увагу батьків та вчителів. Ми продовжуємо працювати в цьому напрямку і забезпечувати не лише поінформованість, але й захист усіх без винятку дітей, які цього потребують», – підсумувала директор Регіонального центру Олена Демченко.
= = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = =
За отриманням безоплатної правової допомоги звертайтеся до
місцевих центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги:
Конотопський місцевий центр –
41615, м. Конотоп, вул. Братів Лузанів, 43, тел. (05447) 6-23-47
Охтирський місцевий центр –
42700, м. Охтирка, вул. Перемоги, 13. тел. (05446) 4-22-23
Сумський місцевий центр –
40000, м. Суми, вул. Покровська 9/1. тел. (0542) 66-51-08; 066-771-32-61; 098-380-69-38.
Шосткинський місцевий центр –
41100, м. Шостка, вул. Горького, 4. тел. (05449) 7-30-94
= = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = =
Окрім того, в Україні діє єдиний номер з надання безоплатної правової допомоги –
0-800-213-103 (Цілодобово, в межах України – безкоштовно)
Зателефонувавши за ним, Ви зможете дізнатися адреси та контакти центрів у всіх регіонах України та отримати консультацію фахівців.