Інтегратор Маріупольського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги взяла участь в презентуванні рівня інтеграції внутрішньо переміщених осіб громадської організації CEDOS. Маріуполь і Сєвєродонецьк знаходяться в лідерах міст, яким найбільш повноцінно вдалося інтегрувати переселенців в життя місцевої громади
Громадською організацією CEDOS було проаналізовано 20 міст України. Чому саме міста? Щонайменше три четверті переселенців проживають у містах. Їхні потреби відрізняються від місцевого населення через відсутність роботи, власного житла. Звісно, внутрішньо переміщені особи мають бути соціально захищеними, однак, про яку безпеку та гарантію завтрашнього дня може йти мова, якщо у людини елементарно немає власного житла та роботи? Тобто, воно є, але на тимчасово- окупованої території України. Згідно із ст. 3 людина, її життя і здоров’я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов’язком держави.
Муніципалітети відповідають за стан соціальної інфраструктури, доступ до якої може полегшити інтеграцію переселенців. Місцева влада створює місцеві та регіональні програми інтеграції ВПО. Було зазначено, що регіональні програми часто дублюють себе, не враховується, що в різних регіонах – різні потреби відповідно до стану економіки, інфраструктури для інтегрування ВПО. На цій основі на заході зародилася активна дискусія, навіть спір. Вказувалось, що місцева влада не витрачає наявні кошти згідно із програмою ВПО на цю категорію осіб, ці кошти йдуть на ремонт доріг чи на інші потреби міста. Однак, це тільки думка деяких присутніх, офіційних даних щодо цього висказано не було.
Що стосується Маріуполя, він випереджає інші міста за кількістю прийнятих переселенців – за різними даними у нас їх більше 100 тисяч чоловік. Основна причина- це близькість до окупованого Донецьку, схожа структура економіки. Всього порівняли 20 міст України. Маріуполь обігнав, навіть столицю, що й стало причиною презентування цієї теми саме в нашому місці.
«У Києві є проблема, якщо порівнювати з Маріуполем, то він не звертає увагу на ВПО. Переселенці там надані самі собі », – зазначив аналітик громадської організації CEDOS Андрій Солодько.
Також на зустрічі були проаналізовані деякі проблемні питання забезпечення прав ВПО. Внутрішньо переміщені особи на місцевих виборах, які проводяться на території за місцем їх фактичного перебування, не голосують, оскільки вони не належать до відповідної територіальної громади. Такі громадяни зможуть проголосувати на цих місцевих виборах за умови, якщо вони стануть членами відповідної територіальної громади, тобто зареєструють нове місце проживання на відповідній території згідно із Законом України “Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні”.
Через проблеми з працевлаштуванням, з наявністю житла велика частина внутрішньо переміщених осіб просто були вимушені повернутися додому, на тимчасово окуповану територію України. Проблема гарантування прав ВПО, це та тема про яку треба говорити та намагатися вирішити, як на місцевому, так і на регіональному рівні.
За безоплатною правовою допомогою, юридичними консультаціями та роз’ясненнями законодавства звертайтесь до установ системи безоплатної правової допомоги:
Маріупольський місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги м. Маріуполь, пр. Нахімова 82, тел : (0629)474-695,
Великоновосілківське бюро правової допомоги – смт. Велика Новосілка, вул. Пушкіна буд.36, тел.: (06236) 2-10-30
Волноваське бюро правової допомоги – м. Волноваха, вул. Центральна,буд.43, тел.: (06244) 4-15-50
Вугледарське бюро правової допомоги – м. Вугледар, вул. Трифонова, буд. 22, тел.: (06273) 6-40-00,
Курахівське бюро правової допомоги – м. Курахове пр.-т Соборний, буд 4, тел.: (06278) 3-15-48,
Мангушське бюро правової допомоги – смт. Мангуш, пр. Миру,буд 70, тел: (06297) 2-34-80
Нікольське бюро правової допомоги – смт. Нікльське вул. Свободи, буд. 87, тел: ( 06246) 2 -03-54,
Покровське бюро правової допомоги – м.Покровськ, вул. Європейська 49, 2 поверх, тел: (0623) 52-19-38
Селидівське бюро правової допомоги – м.Селидове, вул. Карла Маркса, буд 41 а, тел : (06237) 7-47-90
Єдиний телефонний номер системи безоплатної правової допомоги: 0-800-213-103